minireforma /

Brže i bolje pravosuđe? Zbog predugačkih suđenja isplaćeno više od milijun kuna

Image
Foto: Ilustracija / Petar Glebov/PIXSELL

Bolje i brže pravosuđe cilj je Prijedloga Zakona o vježbenicima u pravosudnim tijelima i pravosudnom ispitu te izmjena Prekršajnog zakona

6.7.2018.
10:10
Ilustracija / Petar Glebov/PIXSELL
VOYO logo

Jedan od najvećih problema hrvatskog pravosuđa je trajanje sudskih postupaka, iako sudeći prema isplaćenim naknadama za povredu prava na suđenje u razumnom roku, u odnosu prema 2013., ima velikih pomaka. Kako doznaje Glas Slavonije, u protekle je dvije godine ukupno zaprimljeno 481 rješenje kojim je naložena isplata naknade zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku, i to 2017. godine ukupno 327 rješenja, a u 2018. godini, zaključno do 2. srpnja, bila su ukupno 154 rješenja.

Bolje i brže pravosuđe, naime, cilj je Prijedloga Zakona o vježbenicima u pravosudnim tijelima i pravosudnom ispitu te izmjena Prekršajnog zakona - to su još dva u nizu zakona koji se donose ili mijenjaju, a dio su minireforme pravosuđa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podaci Ministarstva pravosuđa pokazuju da je u 2017. godini ukupno isplaćeno 1.016.100 kuna na ime povrede prava na suđenje u razumnom roku, a u 2018. godini do zaključno 2. srpnja, isplaćeno je ukupno 152.100 kuna. Brojka od više od milijun kuna isplaćenih u prošloj godini svedena je na minimum jer, prema dostupnim podacima, zbog povreda suđenja u razumnom roku, 2013. godine Ministarstvo pravosuđa zaprimilo je gotovo pet tisuća zahtjeva za isplatu naknade, a građanima je tada isplaćeno nevjerojatnih 27 milijuna kuna.

Nadalje, iz Ministarstva pravosuđa navode i da, ako predmet u povodu kojeg je zahtjev za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku usvojen, sud ne riješi u određenom roku, stranka može neposredno višem sudu podnijeti zahtjev za isplatu primjerene naknade zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku, u roku od šest mjeseci od isteka određenog roka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neposredno viši sud dužan je o podnesenom zahtjevu odlučiti u roku od šest mjeseci, piše Glas Slavonije. Ako se zahtjev odnosi na postupak koji je u tijeku pred Vrhovnim sudom, o zahtjevu odlučuje vijeće od tri suca tog suda. Neposredno viši sud ili vijeće Vrhovnog suda odredit će rok u kojem sud pred kojim je postupak u tijeku mora riješiti predmet te odrediti primjerenu naknadu koja pripada podnositelju zbog povrede njegova prava na suđenje u razumnom roku, s tim da ukupno određena naknada u jednom predmetu ne može iznositi više od 35.000 kuna.

Doznaje se i da je pet slavonskih općinskih sudova donijelo odluke o nerazumnim rokovima suđenja u 12 predmeta prošle te do 2. srpnja ove godine. Treba napomenuti da to nisu sudovi koji su povrijedili pravo na suđenje u razumnom roku, već samo donijeli rješenja po zahtjevima stranaka kojima je povrijeđeno pravo na suđenje u razumnom roku, piše Glas Slavonije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike