A velika je vijest da su se državni službenici, nakon afere SMS,
u mutnim poslovima naučili koristiti drugim mobilnim aplikacijama
za razmjenu poruka.
Tako je pomoćnik ministra branitelja Nenad
Križić putem Vibera savjetovao jednog vukovarskog
branitelja da provali u tuđi stan.
Cijeli je slučaj prvi objavio portal Telegram, a 49-godišnji Mario Vrbanić i RTL Direktu je pokazao dopisivanje s Križićem u kojemu mu je pomoćnik ministra savjetovao da provali u neki od gradskih stanova, a on će će razgovarati s državnim tajnikom za stambeno zbrinjavanje i zamoliti ga da malo okrene glavu.
"Je li vam on doista rekao da možete provaliti? Rekao je da ćemo pričekati gospodina Mažara, da je u Bosni, kad se vrati da će mu reći neka okrene glavu, da provalim u stan", kaže Vrbanić.
"A čija je to ideja bila? Pa to mi je gospodin Križić rekao, pomoćnik ministra."
"Je li po vašim saznanjima i Tomo Medved znao za taj plan? Ne ne ne, mislim da nije, siguran sam da nije, nije Tomo takav čovjek."
"Jeste na kraju provalili? Ne", odgovara Vrbanić.
Ministarstvo: Vrbanić nema status hrvatskog branitelja
Ministarstvo hrvatskih branitelja u priopćenju navodi kako Mario Vrbanić, prema podacima iz službene evidencije Ministarstva hrvatskih branitelja, nema status hrvatskog branitelja te stoga ne ispunjava Zakonom o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji propisane uvjete za stambeno zbrinjavanje.
"Budući da Ministarstvo hrvatskih branitelja ostvaruje dobru suradnju s drugim državnim tijelima koja provode postupak stambenog zbrinjavanja, a posebno sa Središnjim državnim uredom za obnovu i stambeno zbrinjavanje koji u svome djelokrugu rada provodi postupke stambenog zbrinjavanja hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i pripadnika Hrvatskog vijeća obrane, Ministarstvo navedenom tijelu ima mogućnost predlaganja hitnog stambenog zbrinjavanja osoba koje nam se obraćaju za pomoć.
Tako je i slučaju obitelji Vrbanić upućena preporuka Središnjem državnom uredu za obnovu i stambeno zbrinjavanje glede rješavanja njihove stambene problematike te zamolba za hitno stambeno zbrinjavanje Povjerenstvu za hitno stambeno zbrinjavanje Središnjeg državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje", stoji u priopćenju u kojem se ističe da je Ministarstvo upućivalo prijedloge i preporuke Središnjem uredu više puta tijekom 2017. i 2018..
Vrbaniću je kao opunomoćeniku svoje majke ponuđeno stambeno zbrinjavanje
"S obzirom da je majka Marija Vrbanića - Ana Vrbanić stekla status člana obitelji smrtno stradalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, Mario Vrbanić je zatražio da se riješi njezino stambeno pitanje u prihvatljivom obliku. Gospodin Vrbanić upoznat je s odredbama zakona koje propisuju da se pravo na zbrinjavanje može ostvariti tek nakon podnošenja zahtjeva za stambeno zbrinjavanje i uvrštavanjem zahtjeva na važeću Listu prvenstva za dodjelu stambenog kredita, sukladno članku 5. st. l. Uredbe o stambenom zbrinjavanju članova obitelji, smrtno stradalih i nestalih hrvatskih branitelja te HRVI i dragovoljaca iz Domovinskog rata. Mariju Vrbaniću, kao opunomnoćeniku svoje majke ponuđeno je stambeno zbrinjavanje njegove majke dodjelom jednog od slobodnih stanova u Vinkovcima, Grubišnom Polju ili Belom Manastiru, kuće u Sisku ili dodjelom bespovratnog stambenog kredita koji bi za samačku obitelj Ane Vrbanić mogao iznositi do 28.000 eura", navodi Ministarstvo i dodaje da se Vrbanić odlučio se za stambeno zbrinjavanje svoje majke Ane Vrbanić dodjelom stambenog kredita.
"Eventualno pravo bi Ana Vrbanić mogla ostvariti nakon 1. ožujka 2019. odnosno nakon objave konačne potvrđene Liste prvenstva za 2019. godinu, ukoliko neće imati zapreka za dodjelu stambenog kredita, o čemu je u tijeku u Ministarstvu hrvatskih branitelja provođenje skraćenog upravnog postupka", stoji u priopćenju na kraju kojeg se zaključuje i da Ministarstvo hrvatskih branitelja brine o zakonitosti postupanja i osuđuje bilo kakvu mogućnost sugeriranja strankama da počine štetnu radnju na teret državnog proračuna ili državne imovine.