Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović pohvalio se nabavom 280.000 plinskih maski i rekao: "'Činjenica da se nabavljaju plinske maske znači da moramo raditi na našim rezervama jer znamo u kakvom svijetu živimo".
U jeku rata u Ukrajini i sukoba na Bliskom istoku - s teško predvidim scenarijama i pitanjem koje neprestano lebdi u zraku: je li moguće da se ratovi prošire? - ova izjava odjeknula je kao bomba, stoga smo pitali stručnjaka za sigurnost Pavla Kalinića zašto se odjednom ministar Božinović ima potrebu hvaliti plinskim maskama?
Za njega nema dvojbe - plinsku masku bi svatko trebao imati kod kuće. "Svaki građanin Republike Hrvatske trebao bi imati svoju plinsku masku s rezervnim ili pričuvnim filterom." Na pitanje ima li je on, nasmijao se kratko i diplomatski odgovorio: "Ne smijem reći jer će biti ljubomorni."
Govoreći o temi plinskih maski, gotovo da momentano prizivamo sjećanja iz bivše Jugoslavije kad se stanovništvo činilo prilično spremno na moguće sukobe, a tu je onda i sjećanje na Domovinski rat kad su skloništa bila opremljena krevetima, kemijskim WC-ima, paketićima suhe hrane i rezevoarima s pitkom vodom. Sad se osjeti gotovo nelagoda kad se spomene tema spremnosti stanovništva na sukobe ili kakvu katastrofu.
Gdje nabaviti plinsku masku?
Pa smo pitali sugovornika - ako smatra da svaki čovjek treba imati plinsku masku - gdje se može nabaviti?
"Nažalost, samo iz uvoza, jer se one ne proizvode u Hrvatskoj i teško da ih ima u našoj zemlji. Svojedobno je Ured za upravljanje hitnim situacijama uvezao 600 maski, no rok trajanja same maske je 10, možda i više godina. U Zagrebu su te maske bile u Uredu za hitne situacije, no sam rok trajanja filera je pet godina i on je istekao. Zagreb je maske nabavio prije desetak godina, ali sve je otišlo 'Bogu za kurira'", kaže naš sugovornik.
Dodaje i da ne daju sve maske istu zaštitu, da su na filterima oznake koje govore kakvu zaštitu pružaju. "Ako je riječ o požaru i ugljičnom monoksidu (CO), potrebna je maska s kisikom jer obična maska ne pruža zaštitu. Jednom sam pružao pomoć u požaru i imao masku, ali ne radi disanja, nego samo da zaštitim lice i pomognem unesrećenom", rekao je.
Osvrnuo se i na sustav Civilne zaštite pa je za Zagreb naveo da vatrogasci, HGSS i policija komuniciraju najvjerojatnije svaki na svom komunikacijskom sustavu.
"Grad Zagreb financirao je konzolu za povezivanje, ali nova gradska vlast ju je razdužila i sada ne mogu komunicirati međusobno. Ako ste čitali Alana Forda, to je mala beba za ono što imamo danas" govori Kalinić.
Spremnost države u slučaju ugroze
Kritički gleda i na spremonst društva u slučaju ugroze pa kaže da bi svaki građanin trebao imati plinsku masku i potom plan za slučaj ugroze. "Civilna zaštita u RH gotovo da ne postoji. Svaki građanin mora imati mjesto za sklanjanje – svoje mjesto u bunkeru. No mi nemamo filtere u skolništima, kemijske WC-e, tuševe ni hranu. Svaka normalna država mora imati rezerve hrane za svoje stanovništvo za četiri do pet godina, a Hrvatska je u pandemiji pokazala da ima rezervi hrane za 28 dana", navodi Kalinić.
Osvrnuo se i na stanje skloništa pa rekao da ona više ne postoje, da se ona u stambenim zgradama često zloupotrebljavaju, da su pretvorena u "šupe" ili u teretanu. Oslikava i koji su detalji u toj priči problematični.
"Ako je netko otvorio teretanu u skloništu i spojio se na kanalizaciju, on ga je već zloupotrijebio. Čim je prostor spojen na kanalizaciju, to znači da je devastiran jer može doći do jačeg prodora radijacije i plina. Ali dobro - sve se to može riješiti. Godinama je također građevinski lobi tvrdio da nema smisla graditi skloništa jer rata nikada više neće biti u Europi", navodi Kalinić. Kaže da bi čim prije trebalo osposobiti skloništa i prilagoditi garaže za sklanjanje u slučaju potrebe, a prilagodba znači balistička vrata, sustav ventilacije, kemijski WC-i, voda i hrana.
POGLEDAJTE VIDEO Gdje će biti hrvatski vojnici i tko je časnik za vezu? Pavle Kalinić: 'Ne bih trebao pucati, ali...'