Oštre optužbe na račun hrvatske policije stižu od nevladine organizacije Amnesty International. U novom izvještaju optužuju ih za napade i pljačku migranata, a tako nešto nije ni najmanje ugodno ministru unutarnjih poslova Davoru Božinoviću, koji se u posljednje vrijeme mora nositi i sa slučajevima ministrice Gabrijela Žalac, ali i novinarke Đurđice Klancir.
Uz sve, iz Amnesty Internationala tvrde da policajci tjeraju migrante da bosi hodaju kroz hladne rijeke, te im uzimaju obuću i odjeću. No to nije sve što zamjeraju Hrvatskoj.
"Osim potresnih priča osoba koje zaista nije jednostavno slušati kad provedete par dana u ovim kampovima, mislim da je nemoguće ostati ravnodušan na sve ovo što se dešava", rekla je Jelena Sesar iz Amnesty Internationala za RTL Danas.
VEZANE VIJESTI
- Božinović: 'Migranti optužuju policiju za nasilje jer očekuju da će im to pomoći pri ulasku u Hrvatsku'
- Bolje biti Žalac nego policajac
Na putu do Europe, migranti, tvrdi, putuju šumama, rijekama, prolaze minskim poljima... U pretklih deset mjeseci, ističu, utopilo se 12 osoba na putu od Hrvatske do Slovenije. Jedna žena iz Afganistana ispričala im je kako je nakon što je vidjela medvjeda u šumi doživjela spontani pobačaj. Hrvatski MUP pak sve demantira.
"Ono što je nama važno je da mi skrenemo pažnju na kršenje ljudskih prava, što smo i dokumentirali", naglasila je Josipa Sesar, ali jedina snimka koja je potvrđena jest tjeranje migranata na uzvikivanje "Dinamo Zagreb" i "Za Dom spremni".
Božinović za RTL: 'Ne znam koliko brzo je ministrica Žalac vozila'
Ministar Božinović nije mogao prešutjeti silne optužbe, ali i objasniti što se dogodilo nakon njihove potvrde s akterima posljednjeg incidenta.
"Imali smo dosad oko 200 prijava, po svima je postupano i nismo naišli ni na jedan dokaz da su istinite... Treba reći i da su neke prijave neprovjerljive jer osobe koje stoje iza njih nisu više u Hrvatskoj. Realno, to su ljudi koji su htjeli ilegalno ući u Hrvatsku pa se zato žale na policiju kako bi im se olakšao prijelaz granica, ali to se nikad neće dogoditi. Ova snimka sadrži nekih 180 sati i ovo s uzvikivanjem je sve što se uspjelo snimiti. Što se sankcija tiče, postupa se kontra šest službenika i Ravnateljstvo je reagiralo promptno, kao u svakom drugom sličnom slučaju.", otkrio je ministar Božinović.
Odnost prema migrantima je tek djelić priče, ministar se mora nositi i s nesrećom koju je izazvala ministrica Žalac. Naime, policija nije odmah izvijestila kolikom je brzinom vozila ni da ima nevaljalu vozačku dozvolu. Zbog toga se očekivalo da će ponuditi neopozivu ostavku, što se nije dogodilo.
Ali zato jest situacija u kojoj se povećao broj zahtjeva za vozačke dozvole koje su istekle.
"Policija je obavila sve u svojoj zadaći, a vođenje očevida je preuzela državna odvjetnica, od kojeg trenutka policija postaje samo u njenoj službi. Osobno, ne znam koliko brzo je ministrica vozila, ali policija je to sigurno utvrdila. Dakle, kao u svakom slučaju se načinilo izvješće, tako i u ovom", kazao je ministar pa nastavio o problemu s vozačkim dozvolama:
"U prva dva mjeseca 1759 građana prekršajno je prijavljeno zato što su zatečeni s nevažećim vozačkim dozvolama, a godišnje imamo više od 13 tisuća prekršajnih prijava jer se nije produžila vozačka dozvola. Ministrica je građanin kao svi i mislim da je najbolje učinila što je sama prijavila kad je ona istekla."
Božinović je gostujući u RTL-u Danas komentirao i 'slučaj Žalac'
Zbog toga je u Ravnateljstvu spomenuo da bi bilo dobro da svi u njegovu Ministarstvu provjere važi li im vozačka dozvola pa ako ne važi, da je i produže.
"Nisam to naredio nego prijateljski savjetovao", zaključio je ministar.