Pet angiosala za potrebe mreže intervencijske radiologije, dva uređaja za intra-kranijalnu radiokirurgiju i sedam za intervencijsku kardiologiju, kao i sedam novih magnetskih rezonanci te jedan sofisticirani kirurški robotski sustav, ukupne vrijednosti 172,3 milijuna kuna, bit će idućih mjeseci nabavljeno bespovratnim sredstvima iz EU fondova i raspodijeljeno u devet hrvatskih bolnica.
Ukupno 20 visokosofisticiranih uređaja, u sklopu projekta opremanja dnevnih bolnica i dnevnih kirurgija, dobit će klinički bolnički centri Zagreb, Sestre milosrdnice, Split, Rijeka i Osijek, kliničke bolnice Dubrava i Sveti Duh te opće bolnice u Varaždinu i Zadru. Ugovor su o tome u ponedjeljak potpisali ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Gabrijela Žalac i ministar zdravstva Milan Kujundžić.
Kujundžić je rekao kako se pri nabavci opreme pazilo da se nabavlja ono što je najpotrebnije, vodeći računa o tome u kojoj se ustanovi radi puno i dobro i gdje će ta oprema biti najbolje iskorištena, a da pritom bude raspodijeljena po cijeloj Hrvatskoj.
Naglasio je kako će nove angiosale upotpuniti mrežu intervencijske radiologije, gdje brza intervencija uklanjanja ugruška u mozgu pacijentu s moždanim udarom znači život, dok će sedam novih aparata za intervencijsku kardiologiju djelomično obnoviti postojeću mrežu i pridonijeti boljoj kvaliteti usluge za pacijente s infarktom miokarda.
Nasušna potreba je i aparat za radioterapiju tumora mozga, glave i vrata za KBC Zagreb, koji opslužuje sve pacijente u Hrvatskoj, kao i sedam novih magnetskih rezonanci, koje su objedinjenom nabavom kupljene po 20 posto nižoj cijeni.
Robotski sustav za KBC Zagreb
Kujundžića posebno veseli nabavka kirurškog robotskog sustava, koji će biti instaliran u KBC-u Zagreb, ali koristit će ga i liječnici iz drugih KBC-ova. Služit će za edukaciju mladih liječnika, kako Hrvatska ne bi zaostala u tom segmentu.
"Sve više zahvata u svijetu rade roboti, pa tako 90 posto karcinoma prostate operiraju roboti. Hrvatska neće zaostati u tome dijelu", istaknuo je ministar.
Robot stoji 15-ak milijuna kuna, s njim se mogu operirati svi sustavi, najviše se operiraju karcinomi prostate ali i svi tumori u trbuhu i prsnom košu, te ginekološke operacije.
Tender je raspisan ali uz malo sreće i ako ne bude žalbi sustav bi mogao biti isporučen za nekoliko mjeseci, rekao je Kujundžić.
Žalac je napomenula kako je dosad na području zdravstva iz Operativnog programa "Konkurentnost i kohezija" ugovoreno 1,6 milijardi kuna, a Ministarstvu zdravstva omogućeno je da putem objedinjene nabave i dodjelom sredstava izravno bolnicama osigura nabavku visokosofisticirane opreme.
"Moram priznati kako mi se čini da ovakva sredstava u bolnice nisu uložena još od Marije Terezije. To je zaista benefit EU fondova, koji se tiču svih naših građana", rekla je Žalac.