Ugledni gastroenterolog i SDP-ov zastupnik prof. dr. Rajko Ostojić već godinama upozorava na nedopustivo miješanje javnog i privatnog zdravstva.
"Svjedoci smo da je posljednjih godina jako porastao broj privatnih poliklinika koje se manjim ili većim dijelom financiraju i preko HZZO-a. S duge strane, također smo svjedoci limitiranih bolničkih proračuna i neadekvatnog korištenja bolničkih resursa, što sve rezultira dugim listama čekanja. To je paradoksalna situacija. Umjesto da se maksimalno iskoriste kapaciteti javnog zdravstva, oni se limitima sve više i više ograničavaju, a privatnim poliklinikama plaćaju se usluge po punoj cijeni.
Praktički se privatnicima usluge plaćaju iz državnog proračuna jer je HZZO dio Državne riznice. Doista je nedopustivo prelijevanje javnog novca iz HZZO-a u privatne ruke. Naime, HZZO ima golem budžet koji se financira iz doprinosa, participacija, dopunskog osiguranja, a sve ide iz džepa naših građana", kaže Ostojić u razgovoru za Slobodnu Dalmaciju.
Potvrdio je da je Hrvatska jedina europska zemlja koja nema PET/CT uređaj u državnim bolnicama, unatoč višegodišnjim molbama i apelima struke da se taj uređaj nabavi.
"I to je za Guinnessovu knjigu paradoksa i bizarnosti. A onda se 'iznenada' u srijedu pojavi zahtjev KBC-a Zagreb za nabavom tog aparata i to se riješi za pet sati. Pa to je prava farsa. Javno-privatno partnerstvo u uređenim državama podrazumijeva učinkovit način pružanja javnih usluga, a u konkretnom slučaju riječ je o nedopustivom pogodovanju u svrhu ubiranja koristi od privatnog monopola", kaže ugledni ugledni gastroenterolog.
Ukoliko se nastavi ovakva zdravstvena politika, smatra da će se u budućnosti u državnim bolnicama liječiti samo sirotinja.
"Ako se nastavi ovaj trend, realna je opasnost da će zdravlje postati roba i da će se samo bogati građani liječiti u privatnim klinikama, dok će državne bolnice postati ubožnice. Svjedoci smo sličnih situacija u nekim zemljama Istočne Europe", zaključuje Rajko Ostojić.
Vezani članci:
arti-201103300603006 arti-201103290062006 arti-201104010011006 arti-201103290415006