Jedan od detalja koji je mnogima zapeo za oko tijekom izricanja presude Ratku Mladiću jest nespominjanje veze sa Slobodanom Miloševićem niti s tadašnjim šefovima srpske tajne službe Stanišićem i Simatovićem. Drugi, ipak, naglašavanju važnost dijela presude u kojem je sudac Orie istaknuo da je krvnik Srebrenice bio 'u izravnom kontaktu s članovima vodstva Srbije i članovima glavnog stožera vojske Savezne Republike Jugoslavije kako bi osigurao zadovoljenje vojnih potreba Vojske Republike Srpske'.
Upravo bi to, prema mišljenju nekih, moglo bi dati temelje za ponovno pokretanje revizije tužbe za genocid protiv Srbije, no s time se ne slaže bivša ministrica pravosuđa Vesna Škare Ožbolt.
'Prošli su rokovi za reviziju još u veljači ove godine, a i da je revizija moguća, problem bi bio što i presuda protiv Ratka Mladića nije pravomoćna, a pitanje je kad će to i postati', kaže Škare Ožbolt i dotiče se problematike nespominjaja srpskog državnog i vojnog vrha u presudi Mladiću.
'Moramo prvo vidjeti obrazloženje presude. To što je sudac Orie čitao nije obrazloženje. Tek nakon objave cjelovite presude vidjet ćemo postoji li povezanost s Mladićevim nalogodavcima, to jest s vrhom Srbije, ili ne, te zašto jesu ili nisu izveli određene poveznice', pojašnjava za Večernji list.
Najviše se, smatra bivša ministrica, očekuje od postupka protiv Simatovića i Stanišića koji se još uvijek vodi u Haagu.
A postoji li šansa da Hrvatska zatraži izručenje Ratka Mladića?
'Presudu temeljem koje je osuđen na 20 godina zatvora u Šibeniku Ratko Mladić može prihvatiti ili tražiti ponovno suđenje, a što se tiče ostalih postupaka, Hrvatska bi mogla tražiti njegovo izručenje', smatra Škare Ožbolt.