Njemačka kancelarka Angela Merkel organizira niz sastanaka s europskim liderima radi priprema za neformalni samit EU-a koji se 16. rujna održava u Bratislavi, a trebao bi biti posvećen perspektivi integracije nakon britanskog referenduma o Brexitu i izbjegličkoj krizi.
MERKEL NAJAVLJUJE PROMJENE? Moramo učiniti više za unutarnju i vanjsku sigurnost Unije
Na sastanak je pozvala premijere zemalja u kojima su većinu formirale stranke koje pripadaju Europskoj pučkoj stranci. Pozvani su premijeri Slovenije, Bugarske, Austrije, ali i Hrvatske.
Pozvan zbog HDZ-a
Kako piše Jutarnji list, hrvatski tehnički premijer prihvatio je poziv i odlazi na sastanak bez ikakvih konzultacija s predsjednicom Republike ili vođama dviju najvećih stranaka.
"Ovo je možda jedan od najosjetljivijih trenutaka za ujedinjenu Europu jer treba donijeti dalekosežne odluke. Politiku Angele Merkel više ne podržavaju ni Jean-Claude Juncker ni Donald Tusk pa je izuzetno važno da Hrvatska ima jasan stav. Nažalost, Tihomir Orešković ni s kim nije o tome razgovarao", rekao je za Jutarnji izvor blizak hrvatskoj diplomaciji.
Osim što je predsjednica i prema Ustavu sukreator vanjske politike, u vrijeme nakon što je Vladi izglasano nepovjerenje ima znatno veći legitimet i odgovornost, s obzirom na to da će se na sastanku dogovarati strategije - dugoročne, ali i one s kojima će se nova Vlada morati susresti već u prvim mjesecima obnašanja dužnosti. Naime, postoji opasnost da već u listopadu krene novi izbjeglički val prema Europi.
Svaka pogrešna kobna
TURSKA PRIJETI BRUXELLESU: ‘Ako nam ne ukinete vize, pustit ćemo stotine tisuća izbjeglica u Europsku uniju!’
Merkel ustraje u svojoj politici prema izbjeglicama, iako se tome protive i i javnost i političari, i demokršćani i socijaldemokrati.
"Stav Hrvatske također je vrlo važan i zato je bilo potrebno usuglasiti stavove u zemlji. Orešković to nije učinio. Bilo bi krajnje opasno da Orešković u ime Hrvatske bilo što prihvati. Bilo bi najbolje da samo šuti i sluša", kaže izvor. Merkel je u ponedjeljak dogovarala stavove s francuskim predsjednikom i talijanski premijerom. Mnogi ističu kako EU mora riješiti problem izbjeglica jedinstveno te kako je potrebno donijeti važne odluke.
"U tom procesu, Orešković ne može sudjelovati. Treba uključiti i Vijeće za nacionalnu sigurnost, trebaju šire konzultacije u Hrvatskoj jer posljedice za sve mogu biti ozbiljne, a svaka pogreška kobna", upozorava izvor Jutarnjeg.