Podsjetio na brojne afere /

Bernardić u Saboru komentirao: što Europska komisija traži od Hrvatske i što je Vlada poduzela

Image

Davor Bernardić istaknuo je u ponedjeljak važnost energetske neovisnost RH i Ine te je pozvao Vladu da izvijesti saborske zastupnike o tome što Europska komisija traži od Hrvatske

12.12.2016.
12:52
VOYO logo

Saborski zastupnik SDP-a Davor Bernardić istaknuo je u ponedjeljak važnost energetske neovisnost RH i Ine te je pozvao Vladu da izvijesti saborske zastupnike o tome što Europska komisija traži od Hrvatske kao i o aktivnostima koje je Vlada poduzela da zaštiti hrvatske interese.

"Ovih dana Europska komisija je tražila od Hrvatske da izmjeni zakona iz 2002. i da temeljem tog zakona utječe direktno na zlatnu dionicu kojom Hrvatska ima mogućnost upravljanja i donošenja veta u ključnim odlukama oko Ine. Interes radnika Ine i sisačke Rafinerije nam je na prvom mjestu. Treba poduzeti sve aktivnosti da se zaštitite hrvatske nacionalne interese i to nije predmet za bilo kakvo strančarenje. Pozivamo vas gospodo iz HDZ-a ali i vladu da obrazlože koji su potezi poduzeti", rekao je Bernardić čiji je saborski klub zatražio stanku po toj temi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetio je da za Inu vežu brojne afere od Hernadija i Sanadera do Konzultantice te je stoga i važno da se zna što se s tom kompanijom događa.

 HDZ-ov zastupnik Branko Bačić složio se kako ne bi trebalo biti strančarenja o važnosti Ine kao strateške hrvatske nacionalne kompanije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 "Da bude vertikalno integrirana i razvija sve segmente svog poslovanja ali i da se provede potpisani i realizirani ugovor između vlade i MOL-a kada je u pitanju Sisak i rafinerija u Rijeci... Slažem se da oko ovoga nema strančarenja i moramo biti jedinstveni oko budućnosti Ine", rekao je Bačić. Dodao je međutim kako, iako cijeni Bernardićev poziv s tim  u vezu,  da on nije uspio odoliti, a da ne proziva bivše vlade HDZ-a .

 Kako je ocijenio  Bačić, Bernardić je propustio reći da je Zakon o privatizaciji, iz 2002. godine, kojim je strateški partner Ine mađarska tvrtka MOL postala vlasnikom 25 posto dionica, da ni tada ni danas javnosti, nije odgovoreno na brojna pitanja i dvojbe iz tog natječaja.

"Kako to da tada strateški partner MOL dobiva s 25 posto dionica upravljačka prava koja su bila izjednačena s tadašnjim pravima RH koja je bila 75 posto vlasnikom dionica i kako to da je je nakon natječaja koji je bio 2002. MOL dobio upravljačka prava koja nisu bila sastavni dio tog natječaja", pitao je Bačić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo