Kakve će biti posljedice za Hrvatsku počne li Njemačka vraćati izbjeglice koje u tu zemlju stižu iz ekonomskih razloga naši predstavnici u Europskom parlamentu na tribini u Europskoj kući u Zagrebu nisu mogli prognozirati.
Evo što misle o tome je li Hrvatska trebala prihvatiti prijašnje pozive da bude dio Višegradske skupine.
"Hrvatska je trebala ući u Višegradsku skupinu još početkom 90-ih godina, ali tadašnje političko vodstvo Hrvatske nije to htjelo. Poslije smo odabrali članstvo u EU i jasan vanjskopolitički cilj. Naravno, mislim da treba Hrvatska razvijati prije svega odnose s onima koji neposredno mogu pomoći da neke svoje nacionalne ciljeve ostvari", izjavio je zastupnik u Europskom parlamentu Tonino Picula (SDP) a prenosi HRT.
"Sa svim tim zemljama moramo imati odličnu, kvalitetnu suradnju. I mi smo dio srednje Europe i u tom pogledu je dobro da je predsjednica danas u Mađarskoj i da je na sastanku na vrhu Višegradske skupine. Svaka suradnja s tim zemljama, ne samo u pitanju izbjeglica već i gospodarska suradnja, općenito - da budemo jedan svojevrsni mali klub unutar EU - za nas može biti jedino i isključivo korisno, smatra zastupnik u Europskom parlamentu Andrej Plenković (HDZ).
Matić: Vraćanje izbjeglica politički šou bavarskog premijera
Podsjetimo, bavarska vlada zaprijetila je saveznoj vladi ustavnom tužbom, ako ne ograniči ulazak izbjeglica na bavarsko tlo. Premijer Horst Seehofer u Münchenu je sazvao izvanrednu sjednicu pokrajinske vlade i zatražio uvođenje nužnih obrambenih mjera. Prema njima, Bavarci bi mogli vraćati izbjeglice odmah na granici s Austrijom.
"U ovom trenutku ne mogu zamisliti da bi Bavarci mogli sami početi vraćati izbjeglice s njemačko-austrijske granice natrag u Austriju jer je za nadzor granice zadužena savezna policija, koja je pod nadležnošću savezne vlade i kancelarke Angele Merkel. Ovo je politički šou bavarskog premijera Horsta Seehofera kako bi se i sam profilirao. Jedina stvar koju Bavarska može učiniti je da dočeka izbjeglice na njemačko-austrijskoj granici te da ih odmah prebaci autobusima u druge savezne pokrajine. Njegov zahtjev je legetiman u onom dijelu da i druge savezne pokrajine podnesu dio tereta", rekao je za središnji Dnevnik HRT-a novinar Deutsche Wellea Srećko Matić.
Političari ne misle isto, raspoloženje građana se mijenja
Postoje dvije strane jedne medalje. Merkel je u intervjuu za ARD rekla kako ostaje kod tvrdnje da ne namjerava ograničiti pristup izbjeglicama. Druga je da vicekancelar Njemačke i ministar vanjskih poslova pozivaju na ograničavanje broja izbjeglica te se distranciraju od kancelarke Merkel, objasnio je Matić.
Raspoloženje u Njemačkoj se mijenja. Po anketi ZDF-a 51% građana smatra da Njemačka neće moći podnijeti teret velikog broja izbjeglica. Po anketi ARD-a većina ispitanika strahuje od velikog broja izbjeglica. Istodobno opada i popularnost kancelarke Merkel koji je trenutačno 54%, što je za 9% manje od rujna, kazo je Matić za HRT.
Antieuropska stranka tužila Angelu Merkel
Njemačka antieuropska i populistička stranka Alternativa za Njemačku (AfD) podnijela je kaznenu prijavu protiv kancelarke Angele Merkel.
Tužba je, kako se navodi, podnijeta zbog "trgovine ljudima" zbog otvaranja granica za nekoliko stotina tisuća izbjeglica.
"Angela Merkel je svojom politikom otvaranja granica prekršila član 96. o trgovini ljudima kaznenog zakona koji predviđa zatvor do pet godina ili novčanu kaznu", izjavio je glasnogovornik stranke.
HRT/Danas.hr