Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić rekao je u srijedu da će njegova Stranka rada i solidarnosti zamrznuti sve aktivnosti koje nemaju veze s koronavirusom i sanacijom potresa te da će se u Fond solidarnosti stranke uplaćivati članarina i 50 posto naknada koju ostvaruju članovi.
"Naša stranka ne samo da nosi ime Stranka rada i solidarnosti nego to živimo. Prva smo i jedina stranka koja je s riječi prešla na djela osnivajući Fond solidarnosti", rekao je Bandić na konferenciji za novinare.
Aktivnosti zamrzavaju na tri mjeseca, a možda i dulje s obzirom na epidemijske mjere, tri mjeseca će svu stranačku članarinu uplatiti u Fond solidarnosti te 50 posto svih sredstava koja ostvaruju članovi stranke kao naknadu za rad u tijelima lokalne i mjesne samouprave te za rad u odborima, komisijama i vijećima.
"Svi drugi to najavljuju ili na presicama govore o tome, ali nitko nije konkretno napravio ništa. Time smo umjesto populističkih poruka prešli s riječi na djela i stavili trenutni problem ispred stranačkih interesa", rekao je Bandić.
Fond solidarnosti osnovan je s ciljem prikupljanja i pružanja financijske pomoći sugrađanima u potrebi, ponajprije onima čiji su domovi stradali u potresu.
Što se tiče epidemiološke situacije u Zagrebu, u kojem su jučer zabilježene dvije novozaražene osobe, Bandić je ocijenio da je to na 850.000 stanovnika ravno tome da bilo koja županija 15 do 20 dana nema zaraženih.
Vezano uz Imunološki zavod, rekao je da mu je drago što u zadnji tjedan dana postoji konsenzus između predsjednika države, premijera i ravnateljice Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" koji kažu da je Zavod strateški interes Hrvatske.
Vjeruje u razboritost i 'kliker' premijera
"Vjerujem da je sada, kada je konačno postignut konsenzus, pravo vrijeme da Vlada i Grad Zagreb počnu realizirati taj projekt", poručio je Bandić podsjetivši na nekadašnji uspjeh Imunološkog zavoda koji je prije 55 godina pronašao cjepivo protiv ospica.
Također, rekao je da "vjeruje u razboritost i kliker premijera" vezano za pismo koje mu je uputio prije tri tjedna. U njemu je naveo da je potres zajednički problem Grada i države te zatražio da se Zagreb oslobodi uplata u Fond fiskalnog izravnanja dok traje sanacija od potresa.
Time bi tih 850 milijuna kuna ostalo Gradu, što je "minimum minimuma da se Zagrebu pomogne". Također očekuje da se u Europskom kriznom fondu pronađu sredstva za obnovu Zagreba.
Vezano za moratorij na otplatu stambenih i osobnih kredita pravnih i fizičkih osoba zbog posljedica koronavirusa, rekao je kako treba imati u vidu da bankama rastu rezervacije i da su likvidno ugrožene.
"Iz ove situacije nitko neće izaći glatko. Nužno je racionalno promišljanje i djelovanje kako bi se pronašla adekvatna ravnoteža između korisnika i davatelja kredita jer i jedan i drugi trebaju preživjeti ovo vrijeme. Sada nam treba zdrav i stabilan bankarski sustav kako bi se osnažio gospodarski oporavak", poručio je Bandić.
Ključno je, tvrdi, da građanima ne treba opraštati kredite za luksuz nego se fokusirati na one koji su kreditima rješavali egzistencijalno pitanje, dakle, krov nad glavom ili druge nužne potrebe. S druge strane, treba spriječiti dodatne profite banaka, ali i osigurati im pokriće troškova i normalnu zaradu.
"U tome svi trebamo biti prizemni i racionalni, bez populističkih poruka oprosta svima svega i sve za badava", kaže Bandić.