Grad Zagreb, ali i Ministarstvo zaštite okoliša i energetike, trebaju preuzeti odgovornost za jučerašnji požar na Jakuševcu i ugrožavanje zdravlja građana i građanki Zagreb te provesti detaljnu istragu uzroka požara, poručila je Zelena akcija, koja već godinama upozorava da Grad na Jakuševac godišnje baca 155 milijuna kuna iz džepova građanki i građana Zagreba te ističe potrebu unaprjeđenja sustava gospodarenja otpadom u Zagrebu.
Zelena akcija je izrazila žaljenje zbog jučerašnjeg požara na Jakuševcu te istaknula izrazitu zabrinutost za posljedice po zdravlje svih građana i građanki Zagreba, a posebno onih koji žive u neposrednoj blizini odlagališta otpada: ''Naime, mjerna stanica u Dugavama je u četiri sata ujutro izmjerila čak 292.85 µg/m3 lebdećih čestica u zraku, dok su uobičajene vrijednosti oko 20. Te su čestice vrlo štetne jer se mogu nakupljati na plućima i dišnim putevima''.
''Nevjerojatno je kako nadležna tijela cijelo vrijeme tvrde da 'nema zagađenja zraka', dok sadašnji podaci govore nešto sasvim drugačije. Time vlasti vrijeđaju intelekt građana i građanki Zagreba koji još uvijek na svojoj koži osjećaju posljedice požara te zabrinuto zovu Zelenu akciju jer nemaju povjerenje u nadležne institucije. Smatramo kako nisu poduzete sve potrebne mjere kako bi se ovakve situacije spriječile te je ovo posljedica dugogodišnjeg nemara od strane gradonačelnika Milana Bandića i njegove štetne politike gospodarenja otpadom'', upozorava Zelena akcija.
''Umjesto da se poduzimaju mjere sanacije i postupnog zatvaranja Jakuševca, jedino što Grad Zagreb radi jest da produžuje životni vijek ovog opasnog odlagališta otpada uz blagoslov Ministarstva zaštite okoliša i energetike. Dodatno, praćenje kvalitete zraka u Novom Zagrebu je vrlo loše, a posebno u blizini odlagališta otpada Jakuševec. Nevjerojatno je kako nema niti jedne mjerne stanice u Jakuševcu obzirom na to da je ovo odlagalište konstantan izvor zagađenja zraka i predstavlja opasnost od havarija poput sinoćnjeg požara'', također je upozorila Zelena akcija.
''Nesreće u postrojenjima za otpad diljem Hrvatske događaju se
konstantno proteklih godina, a mi smo već pozivali na poboljšanje
sigurnosnih standarda, no Ministarstvu to očigledno nije
prioritet'', smatraju u ovoj udruzi, koja već godinama
upozorava da Grad na Jakuševac godišnje baca
155 milijuna kuna iz džepova građanki i građana Zagreba.
Prema podacima iz 2014. godine, na Jakuševac se godišnje odloži
225.135,47 tona miješanog komunalnog otpada, odnosno više od 90
posto ukupnog zagrebačkog otpada. Najveći udio u toj masi
zauzimaju biootpad za kompostiranje (30,6 posto), papir (27,1
posto) i plastika (26,4 posto), dok su ostale sirovine poput
stakla, metala i tekstila prisutne u manjem udjelu, napominju u
Zelenoj akciji.
Svaka sirovina odložena na Jakuševac, podsjećaju, ima svoju
cijenu na tržištu sekundarnih sirovina i ''na svakoj se može
zaraditi između 0,50 i 1,5 kn/kg. S obzirom na tržišne cijene
pojedinih sirovina i količine na Jakuševcu, nije teško izračunati
da bismo njihovim odvojenim prikupljanjem i prodajom dnevno mogli
zaraditi oko 425 tisuća, odnosno godišnje oko 155 milijuna kuna.
Sada se taj novac baca''.
Inače, Grad Zagreb u izvještaju Europske komisije iz 2015.
proglašen je zadnjim od 28 glavnih gradova Europske unije u
odvajanju i recikliranju otpada pa ga mnogi podrugljivo zovu
'Europskom prijestolnicom smeća'.