Pravilnik o doniranju hrane gotov /

Bacanje hrane u Hrvatskoj jeftinije od poklanjanja: trgovci koji ju žele donirati na nju moraju platiti PDV

Trgovci koji žele donirati hranu koju nisu prodali trenutno na nju moraju platiti 25 posto PDV-a zbog čega se često odlučuju na spaljivanja hrane koju ne prodaju. Suludu prepreku za doniranje hrane najsiromašnijima trebao bi riješiti Pravilnik o donaciji hrane i ukidanje PDV-a. Javna rasprava je završena, Pravilnik se usvaja u četvrtak, ali oko najvažnije odredbe o ukidanju PDV-a resorna ministarstva nisu usklađena

13.10.2015.
19:11
VOYO logo

Bacanje hrane u Hrvatskoj, još uvijek je jefinije od poklanjanja.

Taj apsurd bi trebao riješiti dugoočekivani Pravilnik o doniranju hrane. Prošao je javnu raspravu, a u četvrtak bi ga trebalo potvrditi Ministarstvo poljoprivrede. Najavljene su porezne olakšice za trgovce koji doniraju hranu, a najiščekivanije je ukidanje PDV-a.

"Može se očekivati da se neće naplaćivati PDV na doniranu hranu... To ne zovu oslobođenjem od PDV-a, ali zapravo je učinak isti", smatra Zoran Grozdanov, Inicijativa "Oslobodimo donacije hrane PDV-a".

Ipak, u Ministarstvu poljoprivrede kažu da niti takvo oslobođenje od PDV-a još nije dogovoreno - o tome će, kažu odlučivati tek kada se vidi kako funkcionira Pravilnik. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dakle, razmatramo s Ministarstvom financija i Poreznom upravom, nakon uspostave sustava i prikupljanju podataka na državnoj razini, razmatramo dodatne porezne olakšice vezano za doniranje hrane kako za građane, proizvođače, trgovce i sve koji su uključeni", dodaje Snježana Španjol, zamjenica ministra poljoprivrede.

U Ministarstvu financija se, doznajemo, čude kolegama i poručuju - to je davno riješeno, hrana pred istekom roka smatrat će se ništavnom i na nju se neće plaćati PDV!

Ministarstva imaju dva dana za usklađivanje priča i usvajanje Pravilnika koji bi trebao stupiti na snagu za dva tjedna i socijalne samoposluge napuniti baš pred parlamentarne izbore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nadamo se sad s ovim pravilnikom da će to olakšati svima da se lakše odluče da doniraju svoje proizvode. Jako nam je žao da je toliko ljudi u potrebi i da se hrana baca umjesto da ide onima kojima je najpotrebnije", kazala je  Tina Debeljak, socijalna samoposluga Crvenog križa.

Dok se Hrvatskoj još uvijek godišnje baca oko 400 tisuća tona hrane - u Francuskoj su već uvedene drakonske novčane kazne i do 75 tisuća eura - svim trgovcima koji hranu - bacaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni kandidatkinje
NOVE EPIZODE OD PONEDJELJKA DO ČETVRTKA
VOYO logo
Još iz rubrike
Image
PRAVILA SU JASNA /

Žuto svjetlo na semaforu: Donosimo odgovor na vječnu dilemu - treba li stati ili proći?