"Preduvjet za pristup edukaciji za spasioce je da kandidat ispliva normu od 400 metara unutar 8 min, izroni u daljinu 20 metara i demonstrira pravilan rad tehnike prsno. Sam tečaj sastoji se od tri cjeline (spasilačka služba, prva pomoć i ekologija) te traje 7 dana. Nakon ispunjavanja izlaznih normi te praktičnih i teoretskih ispita, kandidat stječe uvjerenje o osposobljenosti za spasioca na otvorenim vodama koja vrijedi dvije godine. Prilikom obnove uvjerenja spasilac treba ispuniti izlazne norme, demonstrirati tehnike spašavanja te položiti pismene i usmene ispite", kaže nam Katarin Zorić iz Crvenog križa.
Mi smo posjetili plažu u Srimi i porazgovarali s mladom Antonijom Rupić koja već drugu godinu radi ovaj posao. Devetnaestogodišnjakinja iz Šibenika studira na Kineziološkom fakultetu u Splitu, trenira karate već 11 godina i već dvije godine bdije nad kupačima.
"Kako sam u sportskim krugovima, ovaj tečaj mi se učinio kao neki izazov i odlučila sam se prijaviti. Tečaj je jako težak i potpuno je isti za oba spola, ne rade se nikakve razlike budući da se u krajnjoj liniji obučavamo za spašavanje ljudi.Veliki broj prijavljenih ne uspije zadovoljiti kriterije tako da je od nas 30 prijavljenih, prošlo nas manje od pola. Ovdje većinom prevladavaju plivači i vaterpolisti i to mahom muški", priča nam Antonija koja je prošle godine radila na Plavoj plaži u Vodicama.
Antonija je nastupila i na Spasilačkom natjecanju u Zatonu kraj Zadra gdje je u dvije discipline osvojila medalje: zlato u run-swimm-run i broncu u disciplini super lifesaver.
Više pročitajte na Šibenskom portalu.