Stotine tisuća umirovljenika od danas mogu natrag na posao. Na snagu je stupio zakon kojim korisnici obiteljskih i najnižih mirovina mogu raditi na pola radnog vremena uz isplatu mirovine u punom iznosu.
Ipak, to i dalje ne rješava problem niskih mirovina, zbog kojih sve više umirovljenika odlučuje raditi.
Marina Brcković donosi detalje.
Dva sata gospođa Ana iz Svete Nedeljeputuje do posla. Iako uskoro puni 80 godina, i dalje radi. A gdje radi:
"Na placu."
Koliko dugo?
"21 godinu."
Kako to da je pristala raditi poslije mirovine?
"Nisam mogla živjeti od mirovine. Imaš režije, moraš se hraniti i živjeti, a živim sama."
Na tržnici u Španskom radi šest dana u tjednu. Kaže i kako joj je raditi u ovim godinama
"Ja još mislim kratko, ne da mi se više. Dosta je bilo."
Novost je da će korisnici najnižih mirovina moći raditi do četiri sata dnevno i pritom dobivati punu mirovinu, što do sada nije bio slučaj. Ona u prosjeku iznosi 1700 kuna, a prima je oko 270 tisuća umirovljenika.
Isto vrijedi i za one s obiteljskim mirovinama. Takvih je u Hrvatskoj oko 215 tisuća, uglavnom udovice, a mirovina im je u prosjeku 2096 kuna.
Silvano Hrelja (HSU), saborski zastupnik:
"To nije nikakva prisila da netko radi, to je opcija i mogućnost. Oni su i dosad mogli raditi po ugovoru o djelu, ali ne na taj način, da mogu u kontinuitetu raditi jer po ugovoru o djelu može se raditi na povremenim, a ovdje na stalnim poslovima."
Mogućnost da povećaju svoje mirovine, pozdravljaju i građani.
"To je odlično, to je prihvatljivo. Recimo, meni nije potrebno, pa onda ne. Ljudima kojima je, vrlo rado. Zašto ne bi prihvatili da rade? Ali ima ih i koji neće da rade", kazala je Danica Pejčinović iz Zagreba.
Podržava i Ivan Glavačko, Zaprešić:
"Čak i ja razmišljam o tome."
Zašto?
"Pa da si povećam kućni budžet."
Jer da su im mirovine dostatne za život, velika većina posao u ovim godinama ne bi tražila. Prema anketama na umirovljeničkim portalima, više od pola ipak bi se zaposlilo uz punu mirovinu.