Alarmantni podaci: Svakim dimom cigarete unosite opasne kemikalija

31.5.2014.
10:11
VOYO logo

U svijetu svake godine od posljedica pušenja umire gotovo šest milijuna ljudi, dok ih je više od 600.000 izloženo pasivnom pušenju.

Pasivno pušenje jako štetno

Danas više nema sumnje da je pasivno pušenje vrlo opasno i štetno za zdravlje. Uzrokuje zloćudne bolesti, mnoge ozbiljne respiratorne i kardiovaskularne bolesti, kako u odraslih osoba tako i u djece, te često dovodi do prijevremene smrti, upozorava Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), koja od 1987. svake godine 31. svibnja obilježava Svjetski dan nepušenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svrha je da građani prihvate pozitivno stajalište o mogućnosti prestanka pušenja te se uvjere da je to dostižan cilj, ističe WHO.

Ako se ne dogode neke drastične promjene u populariziranju prestanka pušenja, procjenjuje se da će do 2030. godine zbog posljedica pušenja umirati osam milijuna ljudi godišnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U većini zemalja pušenje se smanjuje, u Hrvatskoj još veliki problem

U razvijenim zemljama broj pušača se smanjuje, no u Hrvatskoj, u kojoj od posljedica pušenja godišnje umire više od 9.000 ljudi, to je i dalje velik javnozdravstveni problem.

Unosi se 4.000 raznih kemikalija

Sa svakim dimom cigarete u tijelo se unosi više od 4.000 raznih kemikalija, od kojih je 3.000 respiracijskih iritansa i pedesetak pouzdano kancerogeno.

Trovanju je najizloženiji dišni sustav, ali nema zapravo ni jednog organa ili sustava organa koji je pošteđen negativnog utjecaja duhanskog dima.

Pušenje može dovesti do niza bolesti, onesposobljenosti te smanjenja produktivnosti, ali i do smrtnog ishoda, upozorava WHO i naglašava da je trenutno duhan odgovoran za 10 posto smrti odraslih osoba u svijetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovogodišnji apel za povećanjem poreza na duhan nastavak je prošlogodišnje kampanje za zabranom oglašavanja, promidžbe i sponzoriranja duhana.

WHO i partneri pozivaju države na podizanje poreza na duhan s obzirom da istraživanja pokazuju kako su veći porezi posebno učinkoviti u smanjenju potrošnje duhana među skupinama s niskim prihodima, kao i u prevenciji početka pušenja kod mladih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povećanje tih poreza za 10 posto smanjuje potrošnju duhana za oko 4 posto u zemljama s visokim dohotkom i do 8 posto u većini zemalja s niskim i srednje visokim dohotkom, pokazuju istraživanja.

Kako bi potaknuo svoje osiguranike da razmisle o štetnosti pušenja, HZZO provodi nagradni natječaj u suradnji s časopisom "Gloria" prikupljajući fotografije osiguranika koje ih asociraju na promjene povezane s prestankom pušenja.

Autori 50 najinspirativnijih fotografija bit će nagrađeni jednogodišnjim policama dopunskog zdravstvenog osiguranja. Fotografije se mogu slati još danas, 31. svibnja, na mail gloriamarketing@eph.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo