"Kopanjem duboke rupe na Karepovcu iz koje se premješta otpad povećava se i volumen plinova koji u kombinaciji s kisikom stvaraju kompoziciju koja može biti jako neugodna. Ne samo zbog smrada koji se širi, a koji će za velikih vrućina biti strašan, nego i zbog mogućih eksplozija. Ne tvrdim da će ih biti jer to ne znam, ali bojim se da ne zna nitko iako se s predsanacijom već krenulo", tvrdi nekadašnji splitski gradonačelnik Jakša Miličić za Slobodnu Dalmaciju.
"Na Karepovcu sam svojedobno dao nalog da se izbuše 22 rupe u kojima je inženjer koji je došao iz Njemačke mjerio količinu metana i ugljičnog dioksida. Mjerenja su pokazala da je u 18 rupa metan iznosio do 40 posto, a može biti najviše pedeset posto. To je maksimum. A to vam je bilo skoro prije deset godina! S raskopavanjem Karepovca koncentracija metana će se sigurno povećati i to je rizik, a na taj rizik nitko nema pravo i on bi bio puno manji da se nije išlo u kopanje rupe koja može biti neka vrsta vulkana u kojem se koncentriraju ti plinovi", objašnjava Miličić.
Smatra da je kopanje rupe sasvim pogrešan korak te da se tako povećava rizik od mogućih komplikacija koje mogu prouzročiti nakupljeni plinovi, do čega ne bi došlo da se novi otpad smjesti na "tjemenu" Karepovca dok ne bude gotovo Centar za gospodarenje otpadom u Lećevici. Pojašnjava kako se Karepovac, segment po segment može pročistiti, odnosno "prosijati tako da se odstrani sve što tamo ne smije biti.
"Ma, tu ima do milijun i pol metara kubičnih materijala koji je fenomenalno gorivo. U postupku isplinjavanja svaka tona daje jedan megavat struje, a Karepovac bi tako dao milijardu i pol kilovata. To vam je u finalu milijardu i pol kuna vrijednosti, a mi to "tučemo nogom" kao da nas nije briga?! Tu samo o struji govorim", kaže Miličić.
Također, upozorava i kako se u sanaciju Karepovca ide "našim" novcem, a sve skupa će stajati oko tristo milijuna kuna, što će sve platiti građani Splita i Hrvatske, piše Slobodna Dalmacija.