Afera Hotmail i sukob interesa /

Povjerenstvo uskoro donosi odluku o pokretanju postupka protiv Martine Dalić

Image
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL

Marić je pred Povjerenstvom u travnju spomenuo samo dva sastanka s ljudima iz Agrokora na kojima je bio prisutan

3.12.2018.
17:43
Tomislav Miletic/PIXSELL
VOYO logo

Sjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa počela je u podne, a na njoj bi trebala biti donesena odluka o ministru financija Zdravku Mariću te o bivšoj ministrici gospodarstva i potpredsjednici Vlade Martini Dalić. Propituje se jesu li bili u sukobu interesa s obzirom na svoje uloge u aferi Hotmali. 

Zdravko Marić prvi je odgovarao na pitanja Povjerenstva

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na početku sjednice članica Povjerenstva opisuje na kojim je sve sastancima Marić bio, prema onom što je javno objavljeno i što proizlazi iz iskaza Martine Dalić Uskoku. 

Dalić je dostavila očitovanje rekla je da ne može potvrditi autentičnost transkripta koji su objavljeni u medijima i onog što je rekla Uskoku, no povjerenstvo je utvrdilo da se podudaraju. Zanimljivo je da je Martina Dalić Povjerenstvu dostavila svoju knjigu kao dio očitovanja. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povjerenstvo je utvrdilo, temeljem njezinog iskaza, da je ministar Zdravko Marić bio na desetak sastanka vezanih uz Agrokor. 

Proizlazi iz svih iskaza da je ministar Marić bio na sastancima Vlade i predstavnika koncerna Agrokor kao i na neformalnim sastancima. Nije imao samo ulogu predstavnika resora nego širu ulogu na sastancima. Aktivno je sudjelovao u rješavanju krize u Agrokoru, rečeno je na sjednici. 

"Nisam zatajio sastanke na kojima sam bio"

Ministar Marić prokomentirao je rečeno.

'U ne malom broju iskaza sudionika sa sastanaka ostao sam zatečen. Zašto je netko tako iznosio informacije koje su lako provjerljive, a nisu točne, pogotovo one da sam bio operativni kontakt skupine", kazao je Marić. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekao je da nije zatajio sastanke te da je Povjerenstvo ranije od njega prije zatražilo njegovo očitovanje o točno dva sastanka - 26. veljače i 3. ožujka 2017. 

"Ostajem pri svojim pisanim očitovanjima, u smislu da se nisam aktivno uključivao u rješavanje problema u koncernu Agrokor niti sam sudjelovao u donošenju bilo kakvih odluka ili zaključaka niti sam se na bilo koji drugi način uključio u rješavanje problema u koncernu Agrokor", rekao je Marić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, Marić je pred Povjerenstvom u travnju spomenuo samo dva sastanka s ljudima iz Agrokora na kojima je bio prisutan, a tada je donesena odluka da nije bio u sukobu interesa jer na tim sastancima "nije davao osobna mišljenja niti je sudjelovao u odluci na koji način financijski stabilizirati koncern Agrokor".

Tatijana Vučetić, članica povjerenstva, pitala je Marića kako on gleda institut izuzimanja. 

"Ako sudjelujete na sastancima, predlažete i iznostite mišljenje na sastancima i izuzmete se samo iz donošenja odluka, to po meni osobno nije institut izuzimanja. Njje dovoljno samo reći ja neću sudjelovati u donošenju odluke, a davati prijedloge. Možda je državni tajnik mogao doći umjesto vas", rekla je. 

Marić je kazao da nije imao dionice Agrokora, ni sporazum o povratku, a na sastancima je samo odgovarao na upite. Na pitanje zašto nikada nije javno rekao zašto ne odustaje od sudjelovanja oko rješavanja pitanja Agrokora, već samo da se izuzima od donošenja odluka, Marić je rekao: "Jedni su mi govorili da se izuzmem, a neki članovi iste stranke tražili su da se ne izuzmem da ne ispadnem nesposoban za funkciju ministra. Što god da napravim, nije dobro."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marić je završio sa svjedočenjem, a nakon njega pred povjerenstvo je sjela Martina Dalić koja je dostavila i pisano očitovanje. Ono je pročitano, a u njemu među ostalim stoji da se predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, Nataša Novaković, treba izuzeti od odlučivanja u predmetu Agrokor, jer je radila za Hrvatsku udrugu poslodavaca. 

'Nismo utvrdili interesnu povezanost dužnosnice s Ramljakom'

Povjerenstvo je u slučaju Dalić tražilo očitovanje Besaka, Ramljaka, Petrova i Besaka koji je rekao da nije tražio honorar za sudjelovanju u neformalnoj radnoj skupini. U očitvanju Ante Ramljaka navodi se da je ured premijera sugerirao pozivanje odvjetnika Šavorića u skupinu te da je Dalić u postupak uključivala pravnike i dužnosnike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mi nismo napisali zakon. Izradu zakona je vodila Martina Dalić. Nisam nikada čuo da se netko ne može baviti svojim poslom ako je dao svoje mišljenje u izradi zakona", rekao je Ante Ramljak u svom očitovanju Povjerenstvu.

Povjerenstvo je na temelju dokumentacije utvrdilo da Martina Dalić nije oformila neformalnu skupinu već je to napravila Vlada. "Nismo utvrdili interesnu povezanost dužnosnice s Antom Ramljakom niti drugim članovima skupine", poručili su iz Povjerenstva. 

Povjerenstvo također tvrdi kako je Dalić propustila saborske zastupnik i javnost obavijestiti o tome da je okupila ekspertnu radnu skupinu za izdradu zakona.

"Što se tiče onoga što su činjenice, mislim da je kroz protekle mjesece postalo sasvim razvidno da ja kao tadašnja potpredsjednica Vlade nisam odabrala niti okupila radnu skupinu, još manje tajnu radnu skupinu ,niti sam u bilo kojem pitanju koje se toga tiče samostalno odlučivala. Time držim da je samom tom činjenicom i značajn dio drugih pitanja jednostavno otpao. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U odlučivanju je sudjelovao veliki broj dužnosnika. Ne bih ponavljala njiova imena, ponovili smo ih mnoštvo puta. Ta imena i njihovo iznošenje je povezano s prvom činjenicom ili prvim pitanjem, a to je je li postojala tajna skupina. Ona nije postojala jer se za postojanje i komunikaciju s vanjskim stručnjacima znale mnoge osobe, dužnosnici i nedužnosnici", kazala je Dalić.

'Zakon nisu pisali vanjski stručnjaci'

"Mi smo kao državni dužnosnici bili sigurni da se tu ne radi o mogućem problemu koji bi mogao nastati, nego da se radi o privatnoj kompaniji koja se nalazi na rubu stečaja i da ta kompanija to mora rješavati, ali da kolaps kompanije ne može ostati bez posljedica za gospodarstvo i društvo. Tu dolazimo do onoga što je važno za razumijevanje ovog problema, a to je kontekst u kojem se to sve zbivalo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sastanak s gospodinom Todorićem koji se doržao krajem veljače, tek naknadno smo predjsednik Vlade i ja saznali da je Petrov poticao Todorića na taj sastanak. On je to sam kazao u intervjuu 7. listopada", tvrdi Dalić i dodaje kako Zakon nisu napisali vanjski stručnjaci.

"U izradi zakona su sudjelovali Ured za zakonodavstvo, Ministarstvo gospodarstva i pravosuđa, Ured premijera, koristili su se vanjski stručnjaci i eksperti. Dala sam upute kako da se oblikuju odredena rješenja", kazala je.

"Ovaj je zakon raspravljen na saborskim odborima i saborskoj raspravi, a na njega su doneseni amandmani. Instrumenti, ako Sabor smatra da nešto treba dodati i promijeniti se uložio amandman. Koliko se sjećam amandmana nije bilo. SDP nije uložio ni jedan amandman", tvrdi Dalić.

Kazala je kako objava mailova nije motivirana javnim interesom. Pred članovima Povjerenstva kazala je kako privatnog interesa ne može vidjeti ni u tragovima. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Petrov: 'Radili su za Vladu'

Nakon Martine Dalić svoj iskaz pred Povjerenstvom daje čelnik MOST-a Božo Petrov. Prvo je krenuo u objašnjavanje razlika između financijske skupine i skupine Borg konstantirajući kako je uloga financijske skupine bila da analizira financijske podatke koncerna te mandat za bilo što drugo od MOST-a nisu dobili. "Radili su, kao što smo mogli vidjeti po njihovim izjavama, za Vladu", kazao je Petrov. 

Petrov je kazao kako sa skupinom Borg nije bio u kontaktu. "Paralelno su se odvijala dva procesa. Jedan je bio analiza financijskih podataka, a drugi pisanje zakonskog rješenja. U ovome prvom procesu sam sudjelovao na ponekim sastancima, kako sam vidio u medijima. A ovaj drugi proces, što vas zanima, to su pitanja za drugu adresu", kazao je Petrov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ja jesam imao nekoliko sastanaka sa skupinom Borg, što sam nakon godinu dana shvatio, ali sam tada mislio da razgovaramo o analizi stanja u Agrokoru", kazao je. Tvrdi kako su radnu skupinu inicirali on i premijer Plenković, ali samo kako bi se analiziralo financijsko stanje u Agrokoru.

"Jasno može vidjeti da nisam mogao niti spomenuti na koji način će Todorić zatražiti sastanak. Ne samo da ću razdvojiti skupinu Borg koja se samoprozvala što smo mogli vidjeti iz medija ako su točni mailovi koji su procurili i koja je u nadležnosti Dalić, i neformalnu skupinu financijskih stručnjaka, nego ću reći da me nisu konzultirali o tome što radi ta skupina Borg.

Zato sam to naglasio na samom početku, kao predstavnici MOST-a bili smo tek na ponekim sastancima. Za određene sastanke nismo znali. Pitanje je koliko je sastanka bilo i s kim su održavani. Dok sm bio u Vladi nisam čuo za Knighthead fond", kazao je Petrov ustvrdivši da nije znao ni za sastanak guvernera HNB-a sa strvinarskim fondom.

Nakon izlaganja Bože Petrova, Povjerenstvo je donijelo zaključak. Tvrde kako Dalić nije transparentno navela imena ljudi koji su radili na Zakonu restrukturiranja te time povrijedila pravo građana da budu upoznati s djelovanjem dužnosnice kao i načelo vjerodostojnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tvrde da je dužnosnica sama trebala zaključiti i ne predložiti Ramljaka za posebnog povjerenika. Ističu kako je mogla iskorsititi svoju mogućnost individualnog pristupa i osobne odgovornosti te objasniti da ne smatra dobrim rješenjem da osoba koja je radila Zakon bude i posebni Povjerenik. Za izradu Zakona tvrde kako se radilo o političkoj odluci te da je po tom pitanju sve bilo u redu. Članovi Povjerenstva su se oko 18 sati povukli na glasovanje.

FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo