Mali Loborci već dugo sanjaju vrtić. Dok su roditelji na poslu za njih se za sada brinu tete čuvalice u dva obrta. Igraju se i u školskoj učionici dva puta na tjedan,no nedostaje prostora.
"Dijelimo radionicu s trećim razredom, nemamo dovoljno mjesta , klupe su jako visoke kao i stolice za dijete od 3 ili 4 godine", kazala je Sunčica Markuš, voditeljica programa predškole i igraonice u Loboru.
No, za godinu i pol ovo mjesto po prvi puta dobit će vrtić za sedamdeset mališana. Sve to uglavnom zahvaljujući novcu iz europskih fondova i programu ruralnog razvoja.
"Polako ćemo omogućiti našim ljudima da imamo sve ono nužno potrebno što trebamo da možemo lako živjeti da imamo dostupno sve aktivnosti i za djecu i za nas odrasle", tvrdi Ljubica Jembrih, načelnica Općine Lobor.
Za Lobor koji ima 2300 stanovnika ova vijest mnogo znači. "To su odlične vijesti zato jer smo se snalazili svakak. Od deda baka pa do vrtića u Zlataru. Sad su bile dvje čuvaonice, ali one ne ulaze u predškoslki odgoj. On sad mora u predškolu, a da je bio vrtić predškole ne bi ni trebao", kazao je Krunoslav Gočin iz Lobora.
Vrtić će donijeti i nova radna mjesta. Odgajateljica Suzana Matejaš iz Lobora posao je pronašla u mjestu 20-ak kilometara dalje. "Trenutno na poslu imam divan kolektiv i roditelje, ali ipak svi mi gledamo i blizinu radnog mjesta i doma tako da evo tko zna vidjet ćemo", kazala je Matejaš.
Ugovore vrijedne više od 600 milijuna kuna potpisalo je 113 načelnika općina koje imaju do 5 tisuća stanovnika. Ovom mjerom želi se osigurati jednake uvjete života u ruralnim i urbanim sredinama,a iz Vlade poručuju kako im je demografska obnova jedan od prioriteta.
"Sve one mjere koje predlažemo su i financijske održive, to nam je jako važno. Svakako da smo se usmjerili na jačanje obitelji", kazala je ministrica za demografiju Nada Murganić. Iako je izgradnja vrtića poticaj za ostanak, samo radna mjesta i veće plaće zaustavit ce iseljavanje i omogućiti obiteljima u manjim sredinama da ostanu na okupu.
Tolušić: 'Ovo će biti najljepši božini poklon za 15ak tisuća djece'
U Virovitici nas čeka Ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić iz Virovitice je za RTL Danas kazao kako se radi jednim od preduvjeta koji Vlada stvara kako bi mladi ostali živjeti u ruralnim područjima. "Danas 113 ugovora za toliko vrtića, prije tri mjeseca bilo je 57 ugovora za 57 vrtića, a još je 30 u obradi, dakle oko 200 vrtića, preko milijardu kuna. To neće natjerati ljude da žive u ruralnim područjima, ali su to osnovni preduvjeti koje smo trebali imati prije 20 ili 30 godina. Mislim da će ovo biti najljepši božićni poklon za 15ak tisuća djece koje će ići u te vrtiće", kazao je Tolušić.
Na pitanje postoji li strah da će vrtići ostati prazni, Tolušić je kazao kako do toga neće doći ako će se raditi kako treba. "Vlada se pokušava boriti s problemima. Jedna u nizu mjera je i ova, porodiljne naknade, niz drugih mjera koje se rade. To može pomoći, ne preko noći jer se ni ovo nije preko noć desilo. Ustrajnim mjerama koje ćemo raditi situacija može biti bolja, vjerujem da će biti", kazao je.
Ministar je kazao kako će u 200 općina i gradova u RH biti riješeno pitanje vrtića te da ga neki gradovi do sada nisu ni imali. "Na razini EU ćemo se popeti ptrema samom vrhu i ovo je načelno dovoljno. Ako postoji još potrebe, možemo naći još novaca i raspisati nove natječaje. Nova financijska perspektiva je tu i ovakve stvari možemo riješiti u 2020. Ovo je definitivno veliki iskorak", tvrdi.
Od 113 potpisanih ugovora, čak 40 se odnosi na vrtiće u Slavoniji, objašnjava ministar. "Danas smo u Virovitici i tu imamo vrtić, ali ako odem u Sopje ili Čačince koji nemaju vrtić, to je za te ljude malo lijepo božićno čudo. Neovisno o politikama, lijevima i desnima, to moramo napraviti za naše građane. Drago mi je da to može napraviti ova Vlada, ali to trebaju napraviti svi", tvrdi.