Ove će jeseni, procjene su Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, bez mjesta u vrtiću ostati između četiri i pet tisuća hrvatskih mališana. Točan broj znat će se nakon što završe žalbeni postupci roditelja koji su u svibnju predali zahtjeve za upis djeteta, odnosno uoči samih upisa u rujnu.
I makar se "na prvu" ne čini tako, iskustva roditelja koji su otišli iz Hrvatske, i u inozemstvu upisuju djecu u vrtiće, govore da ni u bijelom svijetu ne teku med i mlijeko, dapače, zbog manjka mjesta u predškolskim ustanovama, u ovo vrijeme prosvjeduju i roditelji u SAD-u te u mnogim europskim zemljama, piše Novi list.
Cijene vrtića, unatoč većim primanjima od hrvatskih, i dalje su roditeljima previsoke. U Hrvatskoj javni vrtići koštaju do oko 700 kuna mjesečno, u Rijeci, primjerice, 600 kuna, u Zagrebu, pak, 400 kuna za dijete starije od tri godine, odnosno 200 kuna za jasličke mališane.
Europski je, pa tako i hrvatski problem, u tome što se vrtići nalaze pod ingerencijom lokalne samouprave, kojoj je gradnja drugih, profitabilnijih sadržaja, uvijek preča od gradnje vrtića i škola.
U Švicarskoj vrtić košta 1000 eura?
I makar u Hrvatskoj roditelji švicarske, engleske ili njemačke vrtiće zamišljaju kao nama nedostižan san, činjenica je da ni tamo nije sve tako ružičasto. Jaslice su skuplje od vrtićkog boravka, a općenito se svaki obrok dodatno plaća, dok doručak djeca u plastičnim posudicama donose od kuće sama.
U SAD-u vrtić roditelje mjesečno košta između tisuću i 1.200 dolara, koliko i, primjerice, najam dvosobnog stana.
Vrtićke cijene u Europi variraju od sto do čak tisuću eura, koliko košta mjesečni vrtićki boravak djeteta u Švicarskoj, koji postaje potpuno besplatan godinu dana uoči polaska u školu.
U Švedskoj je čuvanje predškolske djece najbolje organizirano u Europi, no čak i tamo postoje liste čekanja, uređene čak i zakonom, koji kaže kako dijete "prijem" u vrtić ne smije čekati duže od četiri mjeseca.
Međutim, dok u Hrvatskoj jaslice primaju već i bebe od šest mjeseci, u Švedskoj nema mjesta za mlađe od godine dana, no zato postoji mogućnost roditeljskog dopusta, od ukupno 16 mjeseci, koji se dijeli između oca i majke.
U Austriji jaslice koštaju oko 300 eura mjesečno, vrtić oko sto eura manje, ukoliko ga se uspije dobiti. U Italiji se u javni vrtić teško "upada", stoji oko 500 eura na mjesec, što je 40 posto tamošnje prosječne plaće.
Prethodni članci:
arti-201005140443006 arti-201006100668006