U prvoj utakmici hrvatske skupine C na Europskom prvenstvu, nogometaši Španjolske i Italije u sjajnoj su utakmici osvojili po bod odigravši 1:1 u Gdanjsku.

10.6.2012.
20:39

Gdanjsk. Stadion: Arena Gdanjska. Sudac: Kassai (Mađ)

Strijelac: 0:1 - Di Natale (60), 1:1 - Fabregas (64)

Španjolska: Casillas, Arbeloa, Pique, S. Ramos, Jordi Alba, Iniesta, Xavi, Fabregas, Xabi Alonso, Busquets, Silva

Italija: Buffon, Maggio, Bonucci, Chiellini, Thiago Motta, Marchisio, Giaccherini, De Rossi, Pirlo, Balotelli, Cassano Neuvrštavanjem niti jednog klasičnog napadača u početni sastav mnoge je iznenadio izbornik branitelja naslova Vicente Del Bosque, do je njegov kolega na suprotnoj strani Cesare Prandelli prema najavama na teren poslao momčad u formaciji 3-5-2 s De Rossijem u obrani, te s dvojicom napadača Cassanom i Balotellijem. Premda su u uvodnih desetak minuta Španjolci bili nešto dominantiji, vrlo brzo su Talijani odličnom agresivnom igrom posebno na sredini terena uspostavili ravnotežu, te prijetili preko vrlo raspoloženog Antonija Cassana. U 12. minuti upravo je njega nešto izvan vlastitog kaznenog prostora srušio Ramos, a dobar udarac Pirla Casillas je uspio izbaciti. Igrala se 23. minuta kada je Cassano ponovo pobjegao obrani Furije i pored Piquea s desna šutirao u dalji kut, ali je lopta otišla pored vratnice.

Ponovo je napadač Milana pokušao u 34. minuti, no kapetan Španjolske još jednom dobro intervenira na svom golu. Nešto je s druge strane pokušavao Iniesta, a izdvajamo njegov udarac unutar šesnaesterca koji je u 25. minuti blokirao De Rossi. Vrlo blizu vodstvu Talijani su bili u zadnjim trenucima prvog dijela kada je na odlično ubacivanje Cassana s desnog boka glavom šutirao Thiago Motta, ali je Casillas još jednom refleksnom reakcijom spasio svoju momčad.

http://www.youtube.com/embed/ZAa9RfgBFPM?rel=0 Na početku nastavka Španjolci prijete preko Fabregasa koji je "glumio" jedinog napadača, ali je njegov pokušaj s lijeve strane osujetio drugi vratarski velikan Gianluigi Buffon odbivši loptu u korner. Već u idućem napadu Iniesta se probio po lijevoj strani i pokušao pogoditi suprotni kut, no lopta je prohujala nekoliko centimetara pored vratnice. Svoju nonšalanciju i na ovoj je utakmici pokazao Mario Balotelli. Naime, kontroverzni talijanski napadač u 53. minuti je oduzeo loptu Ramosu i sam krenuo prema Casillasu. Međutim, nadomak španjolskog peterca neshvatljivo je oklijevao pa mu je Ramos lakoćom s leđa ponovo uzeo loptu. To je ponukalo Prandellija da s terena povuče Balotellija, a na teren pošalje Antonija Di Natalea.

szólj hozzá: Spain vs Italy 0:1 Di Natale Upravo je Di Natale u 61. minuti utrčao iza leđa španjolskih braniča na genijalno dubinsko proigravanje Pirla. Rutinirano je iskusni Di Natale plasirao loptu u dalji kut ovaj puta nemoćnog Casillasa za neopisivo talijansko slavlje na tribinama. Ipak, veselje Talijana nije dugo trajalo. Tri minute nakon njihova vodstva David Silva u kaznenom prostoru Talijana krasnim pasom izbacuje Fabregasa koji iz sredine matira Buffona i opravdava svoju ulogu napadača. Tek je tada reagirao Del Bosque i u idućih 10 minuta na teren ubacio 'prave' napadače Jesusa Navasa i Fernanda Torresa. I umjesto da iskoristi tu šansu, Torres je do kraja susreta uspio promašiti dvije čiste prilike. U 75. minuti sam je krenuo prema Buffonu, ali mu je jedinica Azzurra uspjela nogom oduzeti loptu, da bi točno 10 minuta kasnije s 20-tak metara Torres uspio prebaciti istrčalog Buffona, ali i prazna vrata.

szólj hozzá: Spain vs Italy 1:1 (Cesc Fabregas) Talijani su te promašaje mogli kazniti u dva navrata. Priliku da postane španjolski 'krvnik' Di Natale je propustio u 77. minuti kada je na dodavanje Giovinca još jednom izmakao pažnji očito neuigranih braniča i u padu pucao pored gola. Zadnju šansu na dvoboju propustio je Marchisio kada je iz sredine šesnaterca šutirao ravno u Casillasa. Udarci prema golovima 18-10 za Španjolsku, te udarci u okvir 9-6 dovoljno govore o otvorenoj utakmici koju su vidjeli gledatelji u Gdanjsku.

Hrvatska - Irska 3:1 (Mandžukić 3, 48, Jelavić 43 / St Ledger 19) Španjolska - Italija 1:1 (Di Natale 61 / Fabregas 64)

Redoslijed: 1. Hrvatska 3, 2. Italija 1, 2. Španjolska 1, 4. Irska 0