Hrvatska je u Bratislavi odigrala vrlo loše prvo poluvrijeme, bez ijedne prilike i udarca prema vratima Slovaka. Bilićevi izabranici su se digli tek nakon što je Stocha matirao Runju.

12.8.2010.
0:29

Bratislava. Stadion Pasienky. Sudac: Radek Matejek (Češka). Gledatelja: 5.000. Strijelac: 1:1 - Stoch (50), 1:1 - Jelavić (54).

SLOVAČKA: Mucha - Pekarik, Škrtel, Hubočan, Salata - Karhan (Zabavnik, 84), Kučka (Kopunek, 46) - Weiss (Jendrišek, 68), Hološko (Hamšik, 46), Stoch - Šestak (Vittek, 68, Čech, 72). HRVATSKA: Runje - Srna, Ćorluka, Šimunić, Schindefeld - Vukojević, Rakitić (Dujmović, 71) - Kranjčar (Petrić, 46), Mandžukić (Eduardo, 46), Modrić - Olić (Jelavić, 46).Na pomalo neuglednom nogometnom zdanju u Bratislavi hrvatski reprezentativci su od početka utakmice imali loptu više u nogama, no bila je to jalova nadmoć gostiju.

Vezni red u kojem su igrali vrhunski znalci poput Modrića, Kranjčara ili Rakitića u prvom poluvremenu nije stvorio niti jednu pravu priliku za opet rastrčanog Olića i nešto skromnijeg Mandžukića.

arti-201008110373006Jedini pravi udarac u prvih 45 minuta uputili su Slovaci, ali pokušaj Stocha lakoćom je u korner odbio Runje.

Vidjeli smo i jednu spornu situaciju u 34. minuti – Olić je pao nakon kontakta sa slovačkim braničem u domaćem šesnaestercu, bilo je to čisto udaranje po nogama, ali češki sudac, na opće čuđenje hrvatskih reprezentativaca, nije pokazao na bijelu točku.

Nakon blijedog izdanja obje momčadi u prvom dijelu, nastavak nadmetanja na stadion Pasienky više nije bio 'prijateljski'. Slaven Bilić je promijenio cijeli napad, ubacio Jelavića, Petrića te Eduarda, no do pogotka su prvi stigli Slovaci.

U 50. minuti Stocha je na rubu šesnaesterca slomio Srnu i poslao loptu u suprotni kut. Runje je bio na lopti, ali je ona okrznula našeg kapetana, dovoljno da prevari hrvatskog vratara.

Srećom, Hrvatska se odmah vratila u utakmicu i u 54. minuti došla do izjednačenja. Korner je izveo Rakitić, a najviši u skoku pred slovačkim vratiuma bio je Jelavić zakucavši loptu u suprotni kut. Time je napadač Rapida dokazao da je trenutno u vrhunskoj formi.

Nakon poravnanja hrvatski reprezentativci nastavili su opasno prijetiti, dvaput je pokušao strijelac Jelavić, ali je lopta oba puta završila u bloku. U 63. minuti Eduardo je bio sam ispred vratara Muche, uspio ga je prebaciti, ali je lopta u visokom luku otišla tik uz vratnicu.

Nakon dva dalekometna pokušaja Srne, koje je slovački vratar uspio ukrotiti, novu priliku za pogodak Hrvatska je imala u 75. minuti. Hrvatski kapetan je oštro centrirao u peterac Slovaka, Petrić je bio prvi na lopti, no Mucha se pretvorio u junaka domaćeg sastava.

Prema kraju utakmice je polako jenjavao pritisak Bilićevih izabranika, domaći nogometaši su preuzeli inicijativu, no više nije bilo prilika za pogodak.

Hrvatska je tako niz prijateljskih utakmica u 2010. okončala bez poraza, no igra iz prvog poluvremena je nešto što svakako treba zabrinuti Bilića. Početak kvalifikacija je za samo 20-tak dana...