Kako su brojke mnogo manje od očekivanih, pojačavaju su strahovanja da će u nadolazećoj godini uvelike patiti zarada i prodaja američkih trvtki. Američki ekonomisti morat će provesti detaljnu analizu kako bi utvrdili predstavlja li trenutno stanje Ťlagano spuštanjeť najdugotrajnijeg razdoblja ekonomskog booma u američkoj povijesti, ili, pak, početak obrušavanja i recesije.
Ujedno je vijest o usporavanju u isti mah oslabila američki dolar i ojačala europski euro.
Usporavanju u trećem tromjesečju prethodilo je smanjenje zaliha od strane tvrtki, pada državne potrošnje i manji utrošak poslovnog kapitala. Smanjenje državne potrošnje djelomično je ublaženo potrošnjom potrošača koja i dalje raste godišnjom stopom od 4,5 posto uz veći porast krupne potrošnje na, recimo, automobile i stambene prostore.
Na tržištu vrijednosnica vijest je uzrokovala porast njihove cijene, što navodi na pretpostavku kako trgovci vjeruju da pogodnosti nižih kamatnih stopa mogu nadvladati usporavanje u prodaji i ulaganjima.
Takozvani implicitni PCE deflator cijena, kojim se mjeri inflacija, skromno je porastao na 2,2 posto u odnosu na 2,1 posto u prethodnom tromjesečju. Takva brojka navodi na zaključak da je jezgra inflacije još uvijek umjerena te da se američke kamatne stope mogu podići tek do 6,5 posto.
Posljednje brojke će vrlo vjerojatno utjecati i na predizbornu predsjedničku utrku, prvenstveno na Al Gorea koji dobar dio glasova očekuje na temelju postignutog blagostanja za osmogodišnje vladavine demokrata.
Ipak, bez jedne ili dvije revizije podataka, prerano je proglasiti kraj booma.