Poput cigareta, i vina će uskoro dobiti svoju naljepnicu na kojoj će se konzumente upozoravati na njegove negativne učinke.
Branko i Joelle uz dobar ručak vole popiti čašu dobrog vina. U Francuskoj, gdje su ranije živjeli, vino ima kultni status.
"U Francuskoj kažemo: jedna čaša vina čini dobro, a druga već poništava to dobro", kaže Joelle.
Ali, ne piju svi umjereno niti su dobri poznavatelji vina. Rijetki znaju koliko kalorija se krije u čašama.
A piće jest kalorično. Decilitar piva ima oko 46 kalorija, ista količina vina ili pjenušca prosječno oko 80, a samo jedna čašica žestice čak 245 kalorija.
Upravo zato Europski parlament izglasao je rezoluciju kojom od Europske komisije traži da najkasnije do kraja iduće godine na svakoj butelji jasno piše kalorijska vrijednost i upozorenje kako je vino 'namirnica opasna za trudnice i vozače'.
"Ova rezolucija se ne bavi time niti želi zabraniti umjereno uživanje alkohola. Njen cilj nije bez posla ostaviti vinare, pivare ili proizvođače boca, već zaštiti skupine najugroženije alkoholom poput djece, mladih, vozača i trudnica", objasnila je Biljana Bozar, zastupnica u Europskom parlamentu.
Dubravka Šuica smatra da bi o tome svaka država trebala odlučivati posebno.
"Kad su hranjive vrijednosti u pitanju, mislim da će to povećati cijenu boce vina i zato se zalažem da to rješimo na drugačiji način", rekla je.
Vinari sve to smatraju suvišnim.
"Kad se pretjerane količine konzumiraju, bilo to vina, bilo to piva, štetne su i za vozače i za trudnice, pa i sve nas ostale. I mislim da je to nepotrebno stavljati i da to samo šteti nama proizvođačima i našim potrošačima u konačnici", ogorčen je vinar Željko Vrsaljko iz Nadina.
S etiketama upozorenja, smatraju, vino će se staviti u isti koš kao i cigarete - iako je dokazano da je jedna čaša kvalitetnog vina dnevno dobra za zdravlje.