Što je to potaklo turskog diplomata 1866. godine da od francuskog slikara Gustava Coubeta naruči kontroverzni akt Iskon svijeta te što se dogodilo u međuvremenu s političkim i seksualnim tabu temama ? glavna su pitanja koja si je postavio Hanz Peter Schwerfel pišući knjigu Umjetnost skandala. Od tabua do remek-djela.
U šest bogato ilustriranih poglavlja možete saznati zašto su zabranjivani performansi newyorške umjetnice performansa Carolee Schneemanns 1963. godine, zašto se Jeff Koons dao ovjekovječiti u drvenoj skulpturi 1990. s tadašnjom zaručnicom Cicciolinom na Biennalu u Veneciji u seksulanom odnosu te zašto je Amerikanka Natcha Merritt publicirala vlastiti foto album na internetu s temom privatnih orgija u svim zamislivim seksualnim položajima.
Nižući brojne primjere koji su izazvali bujice negodovanja i zgražanja u društvu, Schwerfel nadalje istražuje kako su se promijenile društvene vrijednosti. Prema mišljenju autora naglasak umjetnika provokatora nije više izazvati kod publike šok već zabavu i marketinšku dobit. Ono što je nekada bilo usmjereno na kritiziranje dvostrukoga društvenog morala, usmjerilo se na polje privatnog i pretvorilo u voajerističku senzaciju.
Na početku novog tisućljeća kada je sve dozvoljeno i poželjno postavlja se pitanja postoje li danas uopće kakve granice koje se ne smiju prekoračiti. Ili kako kaže francuski filozof Jean Baudrillard: U svijetu kojem više ništa nije sveto nema tabua, a shodno tome niti skandala.