zašto investirati u hrvatsku? / Uložili 30 milijuna kuna, a posao im propada zbog sporog sustava

Strani ulagači u Hrvatskoj se susreću s velikim problemima. Čini se kako je to pravilo, a ne iznimka. RTL Danas donosi priču njemačkih investitora koji su u malu tvornicu u Otoku uložili više od 30 milijuna eura, a posao im trenutačno stoji zbog dugih sudskih postupaka i sporova koji se, tvrde, namjerno odugovlače.

14.12.2014.
19:56
VOYO logo

Iz tvornice u slavonskom gradu Otoku zvukovi proizvodnje furnira ne odjekuju već neko vrijeme. Njemački ulagači koji su u proizvodnju uložili više od 6 milijuna eura za namjerno stopiranje biznisa optužuju bivšeg vlasnika Jozu Jovića. Kažu da s otezanjem rješavanja spora s njima u pitanje dovodi 110 radnih mjesta kao i opstanak cijele tvornice koja je jedini veći poslodavac u Otoku.

"Mi smo gospodinu Joviću dali poslovnu pozajmicu novca. Posudba je bila osigurana s njegovih 50 posto dionica tvrtke. I sada bivši vlasnik nama uskraćuje pravo da se upišemo kao vlasnici preko jamstava i već smo godinu dana pred sudovima. Imamo arbitražu koja će biti gotova u siječnju ili veljači, ali će tada već biti prekasno", kazao je Bruno Alexander Gantenbrink, suvlasnik tvornice Furnir Otok.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jer tvornica preko zime mora nabaviti drvo za proizvodnju furnira u 2015. godini. Njemački ulagači tvrde da Jović namjerno stopira opskrbu sirovinama jer je službeno još upisan u registar kao član društva. Prozvani Jović svoju stranu priče pred kamerama nije htio iznijeti. Reporteri RTL-a bili su u tvornici, no Jović nije htio govoriti. Informaciju o novom problemu stranih ulagača sada je dobio i potpredsjednik Vlade.

"Moram se ispričati, u ovom trenutku nemam informaciju o tome, ali ću zatražiti od Agencije za investicije da me informiraju", rekao je Branko Grčić.

Na noge se digla i Njemačka gospodarska komora. Pitaju se kakva se poruka s ovakvim otezanjem šalje stranim ulagačima. Vlasnici Furnira u Hrvatsku su uložili ukupno 30 milijuna eura i šokirani su situacijom u kojoj se nalaze. Predstavnci njemačkog biznisa tvrde da institucije ulagače ne štite dovoljno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nije to jedini primjer. Uklapa se u sliku u kojoj imamo i drugih ulagača iz Njemačke, ali i drugih kojima treba pomoć. Nažalost, institucije ne rade to što bi trebale raditi i teško je uložiti u Hrvatskoj", naglasio je Nicolas Baron Adamovich, predsjednik Uprave Njemačko-hrvatske industrijske komore.

I dok je teško uložiti, teško je i zapošljavati i teško ostvariti neki normalan rast BDP-a. Sve u Hrvatskoj što se tiče biznisa generalno je - jako teško.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo