O kakvim se kuglicama radi i tko ih postavlja zasad se još ništa ne zna, i cijeli je slučaj u istrazi, rekao je na današnjoj konferenciji za novinare Miroslav Kirinčić iz Hrvatske vatrogasne zajednice, a "kuglice" se mogu aktivirati primjerice pri prolazu automobila.
Na novinarski upit ima li u Hrvatskoj podmetnutih požara, Kirinčić je ustvrdio da je veliki broj požara podmetnut, a da se radi i o podmetanju iz političkih razloga.
Na konferenciji za novinare najavljena je kampanja sprječavanja požara koju će od subote, 8. srpnja zajednički provoditi aktivisti Hrvatske vatrogasne zajednice i Zelene akcije. Također je rečeno da projekti kasne, da je o požarima trebalo govoriti već u svibnju, a ne danas kada sve već gori.
Cilj je kampanje spriječiti izazivanje požara nehatom ili nepažnjom. Utvrđeno je da je čak 85 posto požara na otvorenom prostoru izazvano nepažnjom, rekao je Kirinčić.
U subotu ujutro kod naplatnih kućica na autocesti kod Karlovca i na graničnim prijelazima Pasjak i Rupe aktivisti će dijeliti letke "Stop šumskim požarima". Tiskano je 300.000 letaka s porukama na hrvatskom, njemačkom i engleskom jeziku, a idućega tjedna uz ceste će biti postavljeno i 300 panoa (180x120) s protupožarnim porukama. Od 15. srpnja do 1. kolovoza u gradovima i na otocima u južnoj Dalmaciji bit će postavljene izložbe o preventivnoj zaštiti od požara, najavila je voditeljica projekta "SOS za Jadran - zaštita šuma od požara" Jagoda Munić.
Napomenula je kako je projekt financijski potpomognut od WWF-a (World Wide Fund for Nature - svjetske nevladine udruge za zaštitu okoliša).
Kao razloge kašnjenja promidžbene kampanje Kirinčić je naveo nedostatak novca i to što je Vlada program zaštite od požara donijela prije mjesec i pol, a MUP prije desetak dana sklopio ugovor sa Hrvatskom vatrogasnom zajednicoma o financiranju toga promidžbenog programa. Za promidžbu će Hrvatsko vatrogasno društvo dobiti milijun kuna, od čega će 600.000 kuna utrošiti za spotove na HTV-u te 400.000 kuna za letke i panoe. Kirinčić je istaknuo da je nedostatak novca razlog što vatrogasne službe nisu djelotvornije.
Zauzeo se i za kažnjavanje svih onih koji se ne pridržavaju zabrane paljenja korova.
U proteklih pet godina broj požara se stalno povećavao, dok je prošle godine u odnosu na 1998. nešto opao, rekao je Kirinčić. Lani je na otvorenom prostoru izbilo 3.832 požara, od čega polovica na priobalju. Prošle je godine gorilo i 2.870 objekata. Kirinčić je rekao kako je izravna materijalna šteta od požara u prošloj godini iznosila 199 milijuna kuna, 1998. godine šteta od požara bila je 630 milijuna kuna, a 1997. čak veća od od dvije milijarde kuna.
To su samo izravne štete u što nisu uračunate štete zbog, primjerice, prestanka rada tvornica, erozije tla i slično, rekao je Kirinčić.