Tko krade hrvatske kukce?

Trgovina rijetkim i zaštićenim vrstama biljnog i životinskog svijeta unosan je posao, te stoji uz bok krijumčarenju drogom, oružjem i umjetninama.

29.8.2000.
16:40
VOYO logo

Trgovina životinjama dobro je organizirana, tvrdi Mladen Kučinić u osvrtu 'Krađa prirodne baštine', objavljenom u časopisu 'Priroda'.
Velike burze kukaca postoje u Parizu, Milanu, Pragu, ali i drugim europskim središtima, navodi se u nastavku. U tom pogledu Hrvatska je izuzetno zanimljiva, jer se pretpostavlja da na području Hrvatske živi oko trideset pet tisuća vrsta kukaca! Ne čudi onda da mnoge međunarodne burze kukaca posjeduju u svojim zbirkama i kukce iz hrvatskih krajeva. Primjera radi, Hrvatski prirodoslovni muzej u Zagrebu posjeduje u svom fundusu oko dva i pol milijuna izložaka. Londonski muzej ima 68 milijuna izložaka, pariški tridesetak milijuna. Pretpostavlja se da samo u susjednoj Italiji postoji više od deset tisuća skupljača kukaca. Skupljači često ne biraju sredstva kad su u pitanju rijetki i zanimljivi primjerci flore i faune!

Primjerice, autori opisa nove endemske vrste hrvatske faune, kukca pronađenog u špilji nedaleko naselja Beli na otoku Cresu, jesu Talijani, a časopis u kojemu je publiciran rad je - slovenski?!
Prikupljeni materijal završio je u talijanskim i slovenskim zbirkama. Nema sumnje da su time prekršeni hrvatski zakoni. "Istraživači" iz inozemstva zanemarili su i odredbe konvencije usvojene 1993. u Rio de Janeiru, prema kojoj se primjerci po kojima se opisuje nova životinjska vrsta moraju pohraniti u kolekcijama zemlje iz koje vrsta potječe.

Je li izlaz u posebnoj izobrazbi eko-policije, šumarskih djelatnika, te eko-osvješćivanju pučanstva, kako to sugerira napis iz 'Prirode'?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc
GLEDAJ U SUBOTU
VOYO logo
Još iz rubrike
Image
PORAZNA STATISTIKA /

Policija je večeras u akciji, posebno će kontrolirati jednu skupinu vozača