Petnaest tisuća navijača na nogama je ispratilo pobjednički servis kojim je 25-godišnja Francuskinja proslavila pobjedu protiv Conchite Martinez. Na tribinama je bila i Francoise Durr, svjedočila je sat i 40 minuta dugoj borbi u kojoj je Pierce slavila nakon 6:2, 7:5. Sada već vremešna starica spustila se na teren i zagrlila svoju nasljednicu, nakon što je šestoj nositeljici turnira trofej predala Martina Navratilova.
Jedini dosadašnji Grand Slam naslov Mary Pierce osvojila je 1995. u Melbourneu. Iako je odmah na početku obraćanja navijačima "otklonila puštanje ijedne suze", glas trenutačno sedme tenisačice svijeta zadrhtao je. Nakon naslova na Australian Openu u jedanaest godina profesionalne karijere bio je ovo najslađi trijumf. Trijumf težak 575 tisuća američkih dolara. No 2000. i "grad svjetlosti" zasigurno će pamtiti po "duhovnim vrijednostima", novom, tješnjem i toplijem odnosu s pariškom publikom, koja ju je proteklih godina dočekivala sa zadrškom, jer rođena je u Montrealu, živi na Floridi i govori američkim naglaskom, a Francuzi takve kozmopolite promatraju kroz duplu dioptriju, usprkos tome što pjevaju Marseljezu i odani su velikoj francuskoj naciji.
Martinez je u ovogodišnjem ždrijebu bila za jedno mjesto više postavljena od Pierce. No u svoje prvo finale Roland Garrosa zakoračila je nesigurnije i nervoznije. Francuskinja je bila nepogrešiva, imala maksimalni postotak poena nakon prvog servisa (13/13), dvostruko bolji od Martinez (48%). Domaća tenisačica do prvog seta došla je nakon 45 minuta igre, iskoristivši petu set-loptu. Na početku drugog Martinez je povela s 2:0, no boljim izlaskom na mrežu, većim iskorištavanjem lopti za obrat i boljim postotkom poena nakon prvog servisa Pierce je došla do naslova karijere.
U polufinalnom dvoboju protiv prve nositeljice Martine Hingis Francuskinja je "disala na škrge", pobijedila i dehidraciju i pet godina mlađu Švicarku. Tada je, očito, u surovoj borbi sa psihom i tijelom, već napola došla do najviše stepenice. Finale je bilo puno lakša priča.