Tehnologija pregovaranja s EU

30.11.2000.
0:26
VOYO logo

Vrlo je važno, po riječima Potočnika, da se tijekom pregovora pregovarački tim ne mijenja, jer "svakodnevno se usklađuju detalji, a detalji su iznimno važan dio procesa".

Što se tiče isplativosti pristupanja EU, kazao je slovenski pregovarač, procjena troškova ne smije se raditi na individualnoj razini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Na razini pojedinih tvrtki, primjerice, bit će dobitnika i gubitnika, no priključivanje EU je generalno potez kojim se samo može dobiti. Osim toga, treba odvojiti troškove tranzicijskih procesa u društvu, kao što je privatizacija, od troškova samog pristupanja EU - pojasnio je Potočnik. Dodao je kako treba imati na umu da u procesu priključivanja EU ne treba stvarati dojam da "netko nekoga na nešto tjera".

- EU je poput golf kluba kojemu želite pristupiti i da biste to ostvarili morate ispuniti određene uvjete i poštivati određena pravila. No, to je stvar vašeg slobodnog izbora - kaže Potočnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovenija je pridružena članica EU postala 1997., kada je potpisala tzv. Europski sporazum. Inače, pregovore o članstvu vodi od 1995. Potočnik je napomenuo da je tijekom pregovora važno razvijati odnos s pojedinim zemljama budući da je zapravo bit procesa u pregovorima s državama članicama, a EK je u tome samo operativni partner.

- Za uspješne pregovore važno je također imati politički konsenzus u zemlji te stručan pregovarački tim. Bitan je i odnos s medijima budući da javnost mora dobiti što više informacija o prirodi i tijeku pregovora - tvrdi Potočnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovenski je pregovarač izrazio očekivanje da će sljedeće proširenje EU obuhvatiti skupinu zemalja jer je to "politički i tehnički lakše izvedivo".

- Slovenija želi biti u prvoj skupini, a što više zemalja bude u tom prvom valu tim bolje. Mi se nadamo da ćemo članstvo ostvariti do 2003. Određivanje ciljnog datuma važan je unutarnji motor pokretač, no pritom treba biti realan kako bi se izbjeglo potencijalno razočaranje zbog mogućih zastoja", kaže Potočnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je, međutim, upozorio da je vrlo bitno inzistirati na individualnom pristupu svakoj zemlji, što je uostalom i jedno od načela funkcioniranja EU.

Slovenija bi, kako navodi Potočnik, jedinstvenoj europskoj valuti željela pristupiti što je prije moguće, a najraniji je datum, prema maastrichtskom Ugovoru o EU, dvije godine nakon što zemlja postane punopravna članica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potočnik je iznio i podatak da je, prema posljednjim anketama, u zemljama EU potpora Uniji prosječno oko 35 posto, te da je najmanja u Njemačkoj, Austriji i Francuskoj, a najveća u Švedskoj, Danskoj i Grčkoj.

Slična je anketa pokazala da građani EU najveću potporu za ulazak u članstvo Unije daju Malti, Mađarskoj i Poljskoj, a najmanju Rumunjskoj, Sloveniji i Turskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto Sloveniji? Pa zato, tumači Potočnik, jer, kad im se objasni njezin položaj kao dijela bivše Jugoslavije, u svijesti običnih građana ona se odmah poveže s ratom i zonom nestabilnosti.

Love island games
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo