Vreća s više od 20 komada raznog posuđa sa žigom, najvjerojatnije austrijske tvornice porculana "Vorvertz", te zvono sa zapovjednog mosta izvađeni su uz odobrenje hrvatskoga Ministarstva kulture i uz neposredan nadzor savjetnika Odjela za zaštitu arheološke baštine toga ministarstva Jasena Mesića. Inače - za ilegalni su se izron austrijski ronioci pripremili prije godinu dana, ali ih je u tome spriječila hrvatska policija.
Nažalost, hrvatski su ronioci zasad osposobljeni samo za ronjenje na dubinu do 50 metara, pa su zato predmete s Albaniena izvadili talijanski ronioci. Oni su, naime, od 6. do 20. kolovoza, na temelju ugovora s Ministarstvom kulture, na tome mjestu pronašli i snimili šest talijanskih, njemačkih, engleskih i austrijskih brodova potopljenih u Prvome i u Drugome svjetskom ratu.
Brodovi leže na dubini od 70 do 82 metra, a vreću s izronjenim predmetima talijanski su ronioci uočili prije desetak dana i o tom su obavijestili Ministarstvo kulture. Izronjeni predmeti s Albaniena, koji je potonuo na dubinu od 72 metra nakon što ga je torpedirala talijanska podmornica, pohranit će se poslije konzervacije u Zagrebu u Pomorskome povijesnom muzeju u Rijeci.
Nakon akcije jedan je ronilac imao manjih poteškoće s dekompresijom, pa se morao 50-ak minuta vratiti u more. Drugi su problem ronioci imali s novaljskim policajcima, koji o toj akciji nisu bili službeno obaviješteni, no lučke kapetanije, specijalna policija i lokalne vlasti o ronjenju su bile obaviještene pa je nesporazum ubrzo riješen. Procjenjuje se da se tanjur izronjen s takve dubine i star više od 80 godina, na crnome tržištu može prodati čak za 10.000 američkih dolara.