Od obiteljskih poslova do velikih kemijskih magnata, privatno poduzetništvo je potiho pretvarano u opasan biznis s tonama urana, thorija, polonija, berilija i drugih radioaktivnih i toksičnih substanci. Tek je nekolicina tvrtki bila opremljena za opasnost povezanu s državnim ugovorom.
Tisuće radnika izložene su opasnoj razini radijacije, često stotinu puta jačoj no što su dopuštala ograničenja onoga doba. Deseci naselja su kontaminirana. Zrak, voda i tlo puni su otrovnog i radioaktivnog otpada, a rizik je skrivan.
"Ljudi su stavljeni u grozan položaj. Izgleda da je vlada bila u potpunosti upoznata s kršenjem sigurnosnih mjera, no nije bilo nikakvih napora u obavještavanju neupućenih radnika niti je pokušala sanirati izazvanu štetu. Nema legitimnog razloga za ovaj nemar", kaže Guttman, odvjetnik i promatrač oružanog projekta koji se vratio privatnoj praksi 1995.
Institut za energiju i istraživanje okoliša izveo je nedavno istraživanje na tri tada korištene lokacije i ustanovio da radnici na riskantnim poslovima imaju 40 posto šansi da umru od raka - što je 200 puta veća šansa od cjelokupne populacije. Isto tako su im uvećane šanse respiratornih i bubrežnih oboljenja. Kako medicinskih studija s radnicima nije bilo ne zna se koliko je radnika umrlo ili se razboljelo od posljedica kontaminacije.
Većina tvrtki se nalazila u industrijskom pojasu Nove Engleske, New Yorka, New Jerseyja i Pennsylvanije, oko Velikih jezera do doline Mississippija. Smještene su često u velikim gradovima kao Detroit, Chicago i St.Louis.
Federalne vlasti su godinama uvjeravale radnike da nema nikakvih opasnosti iako su posjedovali sasvim suprotne dokaze. Danas se ovaj propust objašnjava time što se radilo o hladnoratovskom razdoblju kada je proizvodnja nuklearnog oružja zasjenila sve druge potrebe.
Kako se poneki bivši radnici ipak javljaju moguće je podizanje sudskih tužbi.