U Europi se TTIP promovira kao projekt koji će povećati proizvodnju dobara za 120 milijardi eura i podići standard prosječne obitelji za 545 eura godišnje. U SAD-u kažu da će on omogućiti uklanjanje svih barijera EU-a koje koče američki izvoz. Već sada, u pregovorima, prekomjerni utjecaj na tajnim sastancima o TTIP-u imaju predstavnici tvrtki. Pregovori su tajni. Čak i naši europarlamentarci malo znaju o napretku pregovora. U poljoprivredi se nagovještavaju masovni otkazi a biti će nemoguće zadržati javne komunalne i zdravstvene usluge jer će ih "progutati" privatizacija, govore kritičari TIPP-a.
Nema označavanje GMO, tvrtke će moći tužiti države...
Ključni problem su, piše Glas Slavonije, labavi i posve različiti američki standardi u prehrambenoj, kozmetičkoj, farmaceutskoj i drugim industrijama nego što je propisao EU. Kako stvari stoje, razine standarda prilagođavat će se američkim korporacijama, koje vape za velikim tržištem, jeftinom proizvodnjom i još jeftinijom radnom snagom.
Američki poljoprivredni i biotehnološki lobiji kroz sporazum TTIP žele oslabiti europske sigurnosne standarde za GM hranu. Nacionalna udruga pekara SAD-a očekuje ukidanje obaveze obilježavanja GMO-a i oznake podrijetla. Mesna industrija SAD-a pak smatra da će joj TTIP pomoći da se ukine europska zabrana uvoza piletine koja je dezinficirana u kloru.
Kroz arbitražni sustav Investitor State Dispute Settlement (ISDS) strani investitori dobivaju pravo tužiti suverene države za naknadu štete ako smatraju da su na gubitku profita zbog zakona unutar EU-a ili unutar pojedinih država članica EU-a.