Na novom lijeku koji je trenutačno u fazi razvoja radi farmaceutska tvrtka u Kaliforniji i iskušava ga na dobrovoljcima sa Sveučilišta Stanford.
Iako zbog komercijalnih razloga ne žele otkriti pojedinosti, u tvrtki kažu da je posrijedi lijek iz obitelji antidepresanata koji povećavaju dotok seratonina, neurotransmitera važnog za promjene raspoloženja. Dobiva li mozak premalo seratonina, osoba može patiti od depresije i manjak samopoštovanja.
Američka udruga psihologa procjenjuje da u SAD 15 milijuna ljudi pati od opsesivne kupnje, dok ih je još 40 milijuna na rubu ovisnosti.
Čak 90 posto opsesivnih kupaca su žene koje kupuju goleme količine odjeće, šminke, nakita i cipela. Nakon mahnitog šopinga izjeda ih osjećaj krivnje što su tako mnogo potrošile, pa im je odmah potreban još jedan pohod na dućane kako bi se oraspoložile.
Poremećaj koji se klinički zove oniomanija dijagnosticiran je prije gotovo 100 godina u Njemačkoj, ali razmahao se upravo uz procvat američke ekonomije. Žene su možda češće žrtve sindroma nego muškarci jer snažnije reagiraju na nisku razinu serotonina.
Novu tabletu pije pokusna skupina od 24 dobrovoljke "kupoholičarke" sa Sveučilišta Stanford, dok je kontrolna skupina na placebu. Pokus će trajati 12 tjedana i ako rezultati budu uspješni, tvrtka će pustiti novi lijek u prodaju. Na Sveučilištu jedino nisu rekli tko će pokriti troškove kupnje pokusnih skupina, koji bi mogli biti pozamašni.