SYDNEY 2000: / Španjolci hrvatske vaterpoliste "zagnjurili" do dna bazena

29.9.2000.
16:26

Nevjerica i razočaranje, osjećaji s kojima su hrvatski vaterpolisti i njihovi navijači napustili bazen Ryde plivalište, još dugo lebdjet će nad Šimencom i društvom. Četiri pobjede u skupini, uključujući i onu protiv prvih favorita Mađara, te velikih 4:4 s Jugoslavijom, sve je to bačeno u vjetar neshvatljivo preplašenom igrom i rijetko zabilježenom nemoći pri realizaciji igrača više. Španjolci, koji su se u skupini provlačili čak i protiv jednog Kazahstana, još jednom dokazali su da imaju "žicu" za velika natjecanja. Po tko zna koji put hrvatski "krvnik" bio je Manuel Estiarte. Najstariji igrač turnira postigao je dva pogotka, a bio dodavač kod još pet zgoditaka, kod kojih su strijelci tek morali provesti loptu iza Školnekovića. Genijalni Španjolac nije u hrvatskoj obrani dobio dostojnu pažnjui to je bio ključ poraza, uz već iracionalni strah Hrvata od Španjolaca, te neospornu činjenicu da nekoliko Kovačevićevih izabranika ima problema s temperaturom. I finale u Atlanti Hrvatska je izgubila na sličan način, a četiri godine kasnije Španjolci su hrvatsku reprezenatciju izbacili iz borbe za medalje u trenutku kada je po svemu prije utakmice bila jača.

Hrvatska je povela s 1:0, a nakon izjednačujućeg gola Estiartea Španjolci su bili u "plusu" sve do minutu i 25 sekundi prije kraja treće četvrtine, kada je poslije proigravanja Alena Boškovića Igor Hinić svojim šestim golom na turniru "šraubom" pogodio za 5:5. Već tada Hrvatska je imala katastrofalnih 4/11 u rubrici namijenjenoj za realizaciju igrača više. Istina, Kovačevićeva vrsta treću je četvrtinu dobila s 3:2, no bilo je to jedino razdoblje igre s hrvatskom "pozitivom". Španjolska je začas u posljednjoj četvrtini sa 6:5 otišla na 8:5, mnogi su tada digli ruke. Nada se, međutim, ponovno ukazala "tu, iza ugla", ali light-motiv hrvatskog nastupa u četvrtfinalu najbolje se iskazao četrnaest sekundi prije kraja. Još jednom nije iskorišten igrač više, Fatovićev udarac zaustavio se u naručju španjolskog vratara i san o branjenju srebra iz Atlante potonuo je na dno bazena. Hrvatska ide u borbu za plasman od petog do osmog mjesta, u još jednom okršaju čeka ju izabrana vrsta SAD-a, dok Španjolci put u finale Sydneyja traže u dvoboju protiv Rusa.

Španjolska - Hrvatska 9:8 (1:1, 3:1, 2:3, 3:3)

Ryde plivalište. Gledatelja: 4000. Suci. Prihodko i Clemensau.