SYDNEY 2000: /

Senzacionalne pobjede Marinove u troskoku i Kljugina u skoku u vis

Rumunjska se potvrdila najuspješnijom veslačkom nacijom "down under".

24.9.2000.
23:04
VOYO logo

Devetog dana natjecanja na Igrama u Sydneyju podijeljeno je 25 kompleta odličja u devet sportova, uz završetak nadmetanja u veslanju, mačevanju i brdskom biciklizmu.

Posljednjeg dana veslačkih nadmetanja na programu je bilo sedam finalnih disciplina. Rumunji su trijumfom u ženskom osmercu i lakom dvojcu na pariće osvojili i treću medalju i treće zlato, čime su postali najuspješnija veslačka nacija u "down under". Njemci su s dva zlata, jednim srebrom i tri bronce drugi, dok su Britanci s dvije zlatne i jednom srebrnom medaljom treći. Velika Britanija nakon 88 godina čekanja napokon je osvojila zlatnu olimpijsku medalju u "kraljevskoj disciplini" - osmercu. U posadi "Blue Boata" veslao je i 26-godišnji Zagrepčanin Luka Grubor, koji je svoje prve veslačke korake počeo u Zagrebu. Gotovo dvostruko godina manje i Francuzi su morali čekati svoju prvu veslačku medalju, a onda su u svega 24 sata osvojili dvije zlatne kolajne. Dugogodišnji post okončali su Michael Andreiux i Jean-Christophe Rolland trijumfom u dvojcu "bez", a drugog dana finala na najvišu stepenicu pobjedničkog postolja uspela se i posada lakog četverca "bez".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trećeg dana atletskog programa podijeljene su medalje u ženskom maratonu, sedmoboju i troskoku, te muškom kladivu i skoku u vis. Naoko Takahashi (28) postala je prva Japanaka koja je pobijedila na olimpijskom maratonu. Takahashi je slavila s rezultatom od dva sata, 23 minute i 14 sekundi, što je ujedno i novi olimpijski rekord. Druga je bila Rumunjka Lidia Simon (2:23.22), dok je bronca pripala
Kenijki Joyce Chepchumba (2:24.45).

U sedmoboju olimpijski naslov pripao je britanskoj atletičarki Denise Lewis, koja je nakon ogleda u disciplinama 100 metara s preponama, skok u vis, kugla, 200 metara, skok u dalj, koplje i 800 metara sakupila 6584 bodova, ispred Ruskinje Jelene Prokhorove (6531) i Bjeloruskinje Natalije Sazanovič (6527). U izuzetno izjednačenom natjecanju Britanka je izborila zlato doslovno u posljednjim metrima zadnje discipline, utrke na 800 metara. Najveća favoritkinja u ovoj izuzetno napornoj disciplini, braniteljica naslova iz Atlante, Ghada Shouaa iz Sirije, odustala je zbog ozljede nakon svega dvadesetak metara prve utrke na programu, 100 metara s preponama, dok je svjetska prvakinja Francuskinja Eunice Barber,
odustala nakon dvije discipline.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bugarka Tereza Marinova olimpijska je pobjednica u troskoku i to samo s jednim ispravnim skokom, ali "zlatnim", u dužini od petnaest metara i dvadeset centimetara. Marinova je na tu daljinu doskočila već u prvom pokušaju, a onda je u preostalih pet pokušaja kockarski nastojala otići i dalje. Svjetska juniorska prvakinja iz 1996. skočila je u Sydneyju trideset centimetara dalje nego dosad u životu. Njezin uspjeh je neočekivan jer se apsolutnom favoritkinjom smatrala Ruskinja Tajana Lebedeva, koja je ove godine bila nepobijeđena u trinaest natjecanja, a prije dva tjedna u Japanu zabilježila je troskok od petnaest metara i 32 centimetra, treći rezultat svih vremena. U Sydneyju je u pretposljednjem pokušaju troskočila točno petnaest metara, dok je Ukrajinka Olena Hovorova (14.96) bila brončana.

Rus Sergej Kljugin osvojio je zlatnu olimpijsku medalju u skoku u vis. Kljugin (26) jedini je od svih preskočio dva metra i 35 centimetara, što mu je bilo dovoljno za najveći uspjeh karijere i trijumf ispred svjetskog rekordera i velikog povratnika nakon afere s kokainom Kubanca Javiera Sotomayora. Kubanac je osvojio srebro, a bronca je iznenađujuće pripala Alžircu Abderrahmanu Hammadu, obojica su preskočila dva metra i 32 centimetara, kao i još četvorica skakača. Glavnu ulogu u raspodjeli medalja imalo je vrijeme, budući je kiša jako natopila zaletište, koje je postalo klizavo, a skakačima je smetao i jaki vjetar te hladnoća.

Bivši svjetski doprvak Britanac Tony Jarrett diskvalificiran je u prvom krugu kvalifikcija na 110 metara s preponama. Iako je u svojoj skupini završio na četvrtom mjestu, što mu je osiguravalo plasman u drugi krug, Jarrett je diskvalificiran jer je izašao iz svoje staze. Britanci su uložili protest na sudačku odluku.

Nakon ekipnih natjecanja, te muškog i ženskog višeboja započela su finala gimnastičara po spravama. Na konju s hvataljkama slavio je rumunjski policajac Marius Urzica. Srebrni iz Atlante i prošlogodišnji svjetski prvak sakupio je impresivnih 9862 bodova, ispred drugoplasiranog Francuza Erica Poujadea (9.825), dok je treće mjesto osvojio Rus Aleksei Nemov, zlatni u višeboju, s 9800 bodova. Osvajač srebrne medalje u Atlanti, mađarski gimnastičar Szilveszter Csollany u Sydneyju se uspeo na najvišu stepenicu pobjedničkog postolja nakon trijumfa na ručama. Drugo mjesto pripalo je Grku Dimosthenisu Tampakosu, dok je broncu osvojio Bugarin Jordan Jovtčev. Letonac Igors Vihrovs iznenadio je gimnastički svijet osvojivši zlatnu medalju na parteru. Gimnastičar koji je na prošlogodišnjem Svjetskom prvenstvu bio tek na 34. mjestu, pobijedio je s 9812 bodova ispred Rusa Alekseja Nemova (9800) i Bugara Jordana Jovtčeva (9787).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nastupivši u posljednji trenutak umjesto indisponirane Svetlane Khorkine, ruska gimnastičarka Elena Zamolodčikova pobijedila je u disciplini preskok, osvojivši u Sydneyju prvu žensku zlatnu medalju u gimnastici za "zbornaju". Bivša svjetska prvakinja u preskoku slavila je s 9731 bodova ispred Rumunjke Andree Raducan (9693) i sunarodnjakinje Ekaterine Lobazniouk (9674). Nakon što je razočarala u višeboju i propustila natjecanje u preskoku, Ruskinja Svetlana Khorkina napokon se nasmijala poslije trijumfa na dvovisinskim ručama. Olimpijska, svjetska i europska
pobjednica slavila je s 9862 bodova, ispred Kineskinja Ling Jie(9837) i Yang Yun (9787).

Skandal s dopingiranim bugarskim dizačima utega dobio je i svoj nastavak. Ivan Abadzhiev, jedan od trenera u reprezentaciji, preuzeo je krivnju za izbacivanje kompletne bugarske vrste u dizanju utega s Igara u Sydneyju. Abadzhiev je izjavio kako je članovima vrste davao "Orotsetam", no nije bio upoznat s činjenicom da lijek sadrži nedozvoljene supstance.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grk Akakios Kakiasvilis postao je tek treći dizač utega u povijesti koji je osvajao zlatna odličja na trima uzastopnim Olimpijskim igrama. Prije njega to je uspjelo njegovom sunarodnjaku Pyrrosu Dimasu u kategoriji do 85 kilograma (Barcelona, Atlanta, Sydney) i "džepnom Herculesu" Naimu Suleymanoglu (Seoul, Barcelona i Atlanta). Kakiasvilis je u kategoriji do 94 kilograma slavio podigavši ukupnu težinu od 405 kilograma (trzaj 185/izbačaj 220), ispred poljskog teenagera Szymona Koleckog (182.5/222.5) i Rusa Alekseia Petrova (180/222.5).

Kineskinja Wang Nan osvojila je zlatnu medalju u pojedinačnoj konkurenciji na olimpijskom turniru u stolnom tenisu, nakon što je u finalu pobijedila svoju partnericu iz igre parova Li Ju s 21:12, 12:21, 19:21, 21:17, 21:18. Wang Nan, prva nositeljica turnira, osvojila je svoje drugo zlato nakon što je sa svojom partnericom Li Ju, drugom nositeljicom pojedinačnog turnira, osvojila zlatnu medalju u igri parova. Ukupno gledajući to je treće kinesko zlato na stolnoteniskom turniru. Tajvanka Chen Jing osvojila je brončanu medalju pobjedivši Jun Hong Jing iz Singapura, čime je kompletirala svoju kolekciju medalja. Jing je u Seoulu 1988. godine osvojila zlatnu medalju, no tada je nastupala za Kinu, dok je u Atlanti prije četiri godine za Tajvan osvojila srebro.

U finalu muškog dijela natjecanja igrat će Šveđanin Jan-Ove Waldner i Kinez Kong Linghui. Waldner je u polufinalu pobijedio Kineza Liu Guolianga s 21:19, 21:16, 21:19, dok je Kong Linghui svladao Šveđana Joergen Perssona 21:12, 13:21, 21:16, 21:13.

Početna hrvačka natjecanja u grčko-rimskom stilu protekla su u znaku očigledne smjene generacija. U Sydneyju će dominirati mlađi naraštaji jer već u eliminacijama od natjecanja se oprostilo čak deset svjetskih i olimpijskih pobjednika. Tako je 21-godišnji Rus Varteres Samurgačev izbacio branitelja naslova Poljaka Wlodzimierza Zawadzkog i bivšeg svjetskog prvaka Turčina Serefa Eroglua. Godinu dana mlađi Amerikanac Garrett Lowney uspio je eliminirati peterostrukog prvaka svijeta Rusa Gogaja Kogušvilia.
Od "stare garde" u natjecanju su i dalje Kubanac Lazaro Rivas i Ukrajinac David Manukjan, no najviše je pljeska dobio Samoanac Faafetai Iutana, prvi i jedini hrvač u povijesti tog otoka. Izgubio je sve borbe, ali zadivio je sve tradicionalnim samoanskim plesom "koitus".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američka skakačica u vodu Laura Wilkinson osvojila je prvu zlatnu medalju za svoju domovinu u skokovima s tornja nakon 1964. godine. Iako su kineske natjecateljice bile izraziti favoriti, Wilkinsonova je slavila s 543.52 boda ispred Li Na (542.01) i Sang Xue (540.15). Kanađanka Anne Montminy zaostala je za svega 0.24 boda za trećim mjestom. Posljednju zlatnu američku medalju osvojila je Lesley Bush u Tokiju 1964. godine.

U posljednjoj disciplini u mačevanju, Rus Stanislav Pozdniakov osvojio je četvrtu zlatnu medalju nakon što su Rusi u finalu discipline sablja pobijedili Francuze s 45:32, čime su obranili zlato iz Atlante. Brončanu medalju osvojila je Njemačka, koja je u susretu za treće mjesto pobijedila Rumunjsku s 45:27, dok su Mađari, nekada najača nacija u ovom sportu, koja je osvojila sve olimpijske medalje u razdoblju od 1928. do 1960. godine, završili na petom mjestu. Momčadskim natjecanjem u sablji završilo je natjecanje u mačevanju na Igrama u Sydneyju. Najviše medalja osvojila je Italija (tri zlata i dvije bronce), dok su se Rusi zaustavili na tri zlata i jednu broncu. Francuzi se kući vraćaju s jednim zlatom, četiri srebra i jednom
broncom u svojoj kolekciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podijeljena su i prva jedriličarska olimpijska zlata, a najviše razloga za zadovoljstvo imaju Austrijanci, koji su se domogli dva zlata, te Talijani. Junakinja dana je Talijanka Alessandra Sensini, pobjednica u mistralu - dasci za jedrenje, koja je svojoj zemlji nakon 48 godina podarila olimpijsko zlato u jedrenju. Agostino Straulino i Niko Rhode slavili su 1952. u Helsinkiju u "zvijedi", a Sensini skoro pola stoljeća kasnije opet donosi "morsko" zlato u Italiju. Christoph Sieber slavio je u muškoj dasci za jedrenje i tako svojoj planinskoj zemlji donio i drugo jedriličarsko zlato na Igrama. I Sieber je na uzbudljiv način došao do pobjede, jer je tek u zadnje dvije utrke prestigao Argentinca Carlosa Espinolu, koji je bio srebrni i u Atlanti. Dvadesetdevetogodišnji Austrijanac do Sydneyja nije imao nijedan naslov na velikim natjecanjima, a činilo se da će tako i ostati jer je za Argentincem zaostajao deset bodova. Ipak, s petim mjestom u predzadnjom plovu odbacio je dvije najlošije utrke, 23. i 24. mjesto, te potom u jedanaestom plovu pazio tek da bude bolje plasiran od desetog mjesta. Austrijska posada u "tornadu" Hagar i Steinacher već prije tri dana osigurala je zlato, pa nisu ni vozili dva zadnja plova, bolje rečeno nisu bili u stanju nakon burne proslave. Srebrnu medalju osvojili su Australci Darren Bundock i John Forbes, a broncu Nijemci Roland Gaebler i Rene Schwall.

Francuz Miguel Martinez dodao je naslovu svjetskog prvaka u cross country mountain bikeu i naslov olimpijskog pobjednika, nakon što je slavio na 49 i pol kilometara. Ovom pobjedom u cross countryu Martinez je Francuskoj donio peto olimpijsko zlato u biciklizmu. Njegov otac, Mariano Martinez, 1978. bio je najbolji penjač na najjačoj biciklističkoj utrci na svijetu Tour de Franceu, gdje je ostvario i dvije etapne pobjede. Srebrnu medalju osvojio je belgijski biciklist Filip Meirhaeghe, dok je bronca pripala Švicarcu Christophu Sauseru.

U finalu ženskog nogometnog turnira igrat će Norveška i SAD, koje su s identičnih 1:0 pobijedile Njemačku i Brazil.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo