SYDNEY 2000: / Prekinuta Karelinova era, senzacionalni trijumf Privalove

28.9.2000.
4:46

Američki hrvač grčko-rimskim stilom Rulon Gardner u finalu kategorije preko 130 kilograma svladao je Karelina s 1:0 na bodove, prvi put nakon što je trinaest godina s lakoćom pobjeđivao protivnike u najtežoj kategoriji grčko-rimskog hrvanja Rus je doživio poraz. Štoviše, nakon deset godina netko mu je uzeo bod, ali je taj netko bio i jedini u dvoboju, budući da je 33-godišnji Rus u njemu djelovao uspavano, nimalo nalik devetostrukome prvaku svijeta.

"Ruski medvjed" jedan je od najpoznatijih sportaša svih vremena, čovjek koji obožava Pavarottija i Puškina, ali i djeluje kao "ubojica" na strunjači. Na Europskom prvenstvu u Budimpešti puklo mu je rebro i nije mogao dignuti desnu ruku, ali i takav pobijedio je sve i uzeo zlato. S 33 godine postao je član ruskog Parlamenta Dume, a premijer Putin toliko ga voli da je za ministra sporta postavio njegova najboljeg prijatelja Borisa Ivanjuženjkova. Trenira na čudan način - vesla satima na jezeru, preko zime trči uzbrdo po snijegu, a imao je i fazu kada bi jednostavno uzeo hladnjak iz svojeg doma i mjesecima ga svakodnevno nosio na vrh svoje osmokatnice. Više puta prilazili su mu filmaši iz Hollywooda ne bi li ga nagovorili da snimi neki film, a on bi ih redovito odbijao.

Najveća senzacija atletskog programa pobjeda je Ruskinje Irine Privalove na 400 metara prepone. Bivša europska rekorderka, ali na 100 metara, uspjela se domoći zlata ispred olimpijske pobjednice iz Atlante Jamajčanke Deon Hemmings i svjetske prvakinje iz 1997. Marokanke Nezhe Bidouane. Privalova, bivša brza klizačica, ali i sadašnja uzorna novinarka, tek nepunu sezonu trenira dionicu od 400 metara prepone. Nakon teške lanjske ozljede na Svjetskom prvenstvu, odlučila je odustati od okršaja na 100 metara, gdje je osvojila broncu na Igrama 1992., a ima i broncu i srebro na 100 i 200 metara sa Svjetskog prvenstva 1995. U Sydneyju je napravila nevjerovatan pomak na 400 prepone jer je u svakoj utrci popravljala svoj najbolji rezultat - u kvalifikacijama 54.06, pa u polufinalu 54.03 i za zlato 53.02 sekunde.

U prvoj od pet finalnih utrka atletskog programa dana slavila je Kazahstanka Olga Šišigina u utrci na 100 metara s preponama, istrčavši vrijeme 12.65 sekunde. Drugo mjesto pripalo je Nigerijki Glory Alozie (12.68), dok je treća bila Amerikanka Melissa Morrison (12.76). Svjetska doprvakinja iz 1995. godine, koja je 1996. suspendirana zbog dopinga na dvije godine, uspješno se vratila na atletske staze. "Srebrna" Nigerijka svoju je medalju posvetila suprugu, koji je poginuo u prometnoj nesreći tek nekoliko dana nakon dolaska u Sydney. Alozie je htjela odustati od nastupa, no na kraju je ipak trčala. Olimpijska pobjednica iz Barcelone Amerikanka Gail Devers (33) nije se uspjela plasirati u finale utrke na 100 metara s preponama. Trostruka svjetska prvakinja i jedna od najvećih kandidatkinja za zlato udarila je u polufinalu u petu preponu i odustala.

Svjetski rekorder u skoku s motkom Ukrajinac Sergej Bubka nije se uspio plasirati niti u finale ove discipline. Bubka je prvi put na zaletište izašao pri visini od pet metara i sedamdeset centimetara, sva tri puta rušio je ljestvicu, pa se 36-godišnji Bubka, u zadnje vrijeme izmučen čestim ozljedama, oprostio od utrke za zlato. Tužan olimpijski kraj za čovjeka koji je prvi letio iznad šest metara, sedamnaest puta obarao svjetske rekorde i osvojio šest naslova svjetskog prvaka . . .

Nijemac Nils Schumann olimpijski je pobjednik na 800 metara, dok je trostruki svjetski prvak Danac Wilson Kipketer bio srebrni. Europski prvak iz 1998. i jedan je od najmlađih atletskih pobjednika s nepune 22 godine, u Sydneyju je u polufinalu oborio osobni rekord s vremenom od jedne minute, 44 sekunde i 22 stotinke, dok je u finalnoj utrci slavio s minutu, 45 sekundi i osam stotinki, šest stotinki brže od Kipketera i osam od brončanog Alžirca Aissa Djabir Said-Guernie. Olimpijski pobjednik Norvežanin Vebjorn Rodal nije se ni plasirao za Sydney.

Nedostajalo je tek tri stotinke da Souan Somayli osvojio prvu zlatnu olimpijsku medalju za Saudijsku Arabiju, no Amerikanac Angelo Taylor bio je brži pobijedivši u utrci na 400 metara s preponama. Somayli se morao zadovoljiti sa srebrom, dok je Taylor s novim osobnim regordom (47.50) ugrabio zlato. Treće mjesto pripalo je Južnoafrikancu Llewellynu Herbertu (47.81). Pobjedom dvadesetjednogodišnjeg Taylora Amerikanci su nastavili s dominacijom na 400 metara s preponama, petim uzastopnim olimpijskim naslovom, te sedamanestom pobjedom u 22 finalne utrke u povijesti Olimpijskih igara.

Bjeloruskinja Elina Zvereva pobjednica je u bacanju diska, samo tjedan dana prije njezina četrdesetog rođendana. Zvereva je slavila s rezultatom od 68 metara i četrdeset centimetara, ispred Grkinje Anastasie Kelesidou (65.71) i Bjeloruskinje Irine Jatčenko (65.20). Bjeloruska bacačica diska u Atlanti je bila brončana, dok u Barceloni nije nastupila zbog jednogodišnje suspenzije nakon uzimanja dopinga.

Branitelj naslova iz Atlante Alžirac Nourredine Morceli nije se uspio plasirati u finale utrke na 1500 metara, nakon što se stotinu metara prije cilja spotaknuo. Trostruki svjetski prvak i bivši svjetski rekorder bio je u vodećoj skupini i nakon guranja s Amerikancem Jasonom Pyrahom izgubio je ravnotežu ušavši u cilj kao jedanaesti.

Teniski turnir na olimpijsim igrama došao je do samog kraja. Preostalo je tek finale - muškaraca i ženskih parova. Američka tenisačica Venus Williams, druga nositeljica turnira, nova je olimpijska pobjednica. Ona je u finalu bez većih poteškoća svladala Ruskinju Jelenu Dementijevu nakon 6:2, 6:4, dan ranije brončano odličje osvojila je Monica Seles.

Francuski tenisač Arnaud di Pasquale osvojio je brončanu u pojedinačnoj konkurenciji pobijedivši Švicarca Rogera Federera nakon dva sata i 27 minuta sa 7:6 (5), 6:7 (7), 6:3.

Pomalo iznenađujuće Kanađani Daniel Nestor i Sebastien Lareau slavili su u konkurenciji parova pobijedivši najbolji muški teniski par svih vremena - Australce Todda Woodbridgea i Marka Woodfordea nakon dva sata i 46 minuta sa 5:7, 6:3, 6:4, 7:6 (2). Rekorderi po broju osvojenih turnira u paru (61) nisu uspjeli obraniti naslov osvojen prije četiri godine u Atlanti. Brončana medalja pripala je Španjolcima Alexu Corretji i Albertu Costi koji su pobijedili pete nositelje turnira Južnoafrikance Davida Adamsa i
Johna-Laffnia Jagera s 2:6, 6:4, 6:3.

Belgijanke Els Callens i Dominique Van Roost osvojile su, pak, brončanu medalju u ženskim parovima nakon što su u susretu za treće mjesto pobijedile Bjeloruskinje Olgu Barabanschikovu i Natashu Zverevu s 4:6, 6:4, 6:1.

Nijemac Jan Ullrich pobjednik je olimpijske, 239 kilometara i 400 metara duge cestovne biciklističke utrke, vožene u četrnaest krugova ulicama Sydneyja. U konkurenciji 147 biciklista, srebro je pripalo Kazahstancu Aleksandru Vinokurovu, a bronca također Nijemcu Andreasu Kloedenu. Ovogodišnji i lanjski pobjednik Tour de Francea, ujedno i najveći favorit utrke, Amerikanac Lance Armstrong završio je na trinaestom mjestu. Ullrich je ovom utrkom upotpunio impresivnu pobjedničku kolekciju u kojoj ima Tour de France (1997.), španjolsku Vueltu (1999.) i Svjetsko cestovno prvenstvo (1999.). Osvajanjem zlatnog olimpijskog odličja ponovio je uspjeh svoga trenera Olafa Ludwiga iz Seoula 1988. godine.

Prve medalje podijeljene su u taekwondou. U kategoriji do 58 kilograma slavio je Grk Michail Murutus, dok je kod djevojaka u kategoriji do 49 kilograma pobijedila Australka Lauren Burns.

Njemačka je po peti put uzastopno, te osmi put na deset posljednjih Olimpijskih igara osvojila zlatnu medalju u ekipnoj dresuri. Njemačke jahačice Isabell Werth, Nadine Capellmann, Ulla Salzgber i Alexsandra Simons de Ridder nakon dva dana natjecanja sakupile su 5638 bodova, ispred Nizozemke 5579, dok je američka vrsta bila treća s 5165 bodova. Identičan poredak uzastopno je obilježio je i tri posljednja natjecanja na Igrama.

Na programu hrvača grčko-rimskim stilom na rasporedu su bila nadmetanja u četiri kategorije, do 58, 69, 85 i 130 kilograma. Bugarin Armen Nasarian novi je olimpijski pobjednik u kategoriji do 58 kilograma. On je u finalu tehničkim tušem svladao Južnokorejanca In-Sub Kima, dok je brončano odličje osvojio Kinez Zetian Sheng, pobjedom nad Nijemcem Rifat Yildizom 2:0 na bodove. U kategoriji do 69 kg slavio je Kubanac Filiberto Azcuy, koji je u finalnom dvoboju svladao Japanca Katsuhiko Nagatu na bodove 11:0, dok je bronca pripala Rusu Alekseju Glučkovu nakon slavlja protiv Estonca Valerija Nikitina 5:0. Turski hrvač Hamza Yerlikaya olimpijski je pobjednik u kategoriji do 85 kilograma. On je završnom dvoboju svladao Mađara Sandora Istvana Bardosia sudačkim preglasavanjem nakon 3:3 u bodovima. Brončano odličje pripalo je Gruzijcu Muchrana Vačdangadseu, koji je na bodove bio bolji od Norvežana Fritza Aanesa (4:0). U najtežoj kategoriji već spomenuti Amerikanac Rulon Gardner pobijedio je "ruskog medvjeda".

U finalu baseball SAD je svladao Kubu s 4:0, dok je u dvoboju za brončanu medalju Južna Koreja pobijedila Japan s 3:1.

Odbojkaši su saznali sudionike poluzavršnice. Jugoslavija je pobijedila Nizozemsku s 3:2, Brazil je izgubio od Argentine 1:3, baš kao i Australija od Italije, dok je Rusija svladala Kubu s 3:2. U polufinalu će igrati Jugoslavija - Italija te Argentina i Rusija.

Djevojke su stigle pred kraj košarkaškog turnira. Četvrtfinalnim pobjedama plasman u polufinale izborili su Australija, Brazil, Republika Koreja, te bolji iz dvoboja SAD - Slovačka.