SYDNEY 2000: / Kamerun slavi svoje nogometaše, Raducan prva dopingirana gimnastičarka u povijesti Igara

"Kraljica sportova" je odmarala, no priča dana došla je s nogometnog turnira čije će finale igrati Kamerun i Španjolska.

26.9.2000.
20:22

Iako su Kamerunci većinu dvoboja s Čileancima "plesali po rubu", u posljednjih pet minuta uspjeli su preokrenuti rezultat i izboriti finale. Čile je poveo u 79. minuti autogolom Abande, no svega pet minuta kasnije Mboma je izjednačio. Veliko slavlje "afričkih lavova" počelo je nakon pogotak Mayera iz jedanaesterca minutu prije kraja. U drugom polufinalu Španjolska je bez većih problema golovima Tamuda (16), Angula (25) i Jose Maria (78) svladala SAD s 3:1 (2:1). Jedini američki pogodak djelo je Vagensa u 42.minuti s bijele točke.

Pobjedama u četvrtfinalu rukometaši Rusije, Španjolske, Jugoslavije i Švedske izborili su plasman u polufinale. Rusija je pobijedila Sloveniju s jedanaest razlike (33:22), Španjolska je s pogotkom razlike porazila Francusku 27:26, Jugoslavije je bila bolja od Francuske nakon 26:21, dok je Švedska svladala Egipat s 27:23. Parovi polufinala su Rusija - Jugoslavija, te Švedska - Španjolska.

I odbojkašice su razriješile pitanje polufinalistica. Glavne favoritkinje zabilježile su maksimalne pobjede od 3:0. Kuba je svladala Hrvatsku, Rusija Kinu, Brazil Njemačku, dok su Amerikanke pobijedile Južnu Koreju s 3:2. U polufinalu će igrati Brazil i Kuba, te Rusija i SAD.

U finalu muškog dijela teniskog turnira igrat će Rus Jevgenij Kafeljnikov i Nijemac Tommy Haas. Kafeljnikov je u polufinalu bio bolji od Francuza Arnauda Di Pasqualea poslije 6:4, 6:4, dok je Haas pobijedio Švicarca Rogera Federera sa 6:3, 6:2. U finalu ženskih parova igrat će sestre Serena i Venus Williams protiv nizozemske kombinacije Boogert/Oremans. Tamnopute Amerikanke svladale su Belgijanke Els Callens i Dominique Van Roost sa 6:4, 6:1, dok je drugi belgijski par bio bolji od Bjeloruskinja Olge Barabanščikove i Nataše Zvereva nakon 6:3, 6:2. Brončanu medalju u pojedinačnoj konkurenciji osvojila je američka tenisačica Monica Seles, nakon što je porazila Australku Jelenu Dokić sa 6:1, 6:4.

Iranac Hossein Rezazadeh postavio je dva svjetska rekorda u posljednjoj disciplini programa dizača utega u kategoriji iznad 105 kilograma. Rezazadeh je u trzaju podigao 212 i pol kilograma, šest i pol više od svojeg starog svjetskog rekorda, dok je u biatlonu podigao ukupnu težinu od 472 i pol kilograma. Pobjedom Rezazadeha Iran je osvojio drugu zlatnu medalju u dizanju utega. Nijemac Ronny Weller morao se na drugim Olimpijskim igrama u nizu zadovoljiti srebrom, dok je treće mjesto pripalo Armencu Ashotu Danieljanu. Branitelj olimpijskog naslova iz Atlante Rus Andrei Čemerkin završio je natjecanje na četvrtom mjestu, nakon što u posljednjem pokušaju nije uspio podići 272 i pol kilograma.

Hrvači su nakon kvalifikacijskih i polufinalnih nadmetanja podijelili i prve medalje u grčko-rimskom stilu. Južnokorejanac Kwon Ho Sim prvi je olimpijski pobjednik u hrvanju grčko-rimskim stilu. On je u kategoriji do 54 kilograma u finalu svladao Kubanca Lazara Rivasa (8:0), dok je brončana medalja pripala Sjevernokorejancu Yong Gyun Kangu, koji je u borbi za broncu svladao Rusa Andreja Kalašnjikova sa 7:0. U kategoriji do 63 kilograma slavio je Rus Varteres Samurgačev. On je u finalnoj borbi grčko-
rimskim stilom pobijedio Kubanca Juana Luisa Marena s 3:0. U susretu za brončanu medalju Gruzijac Akaki Šašua tehničkim tušem svladao je Švicarca Beata Motzera. U kategoriji do 76 kilograma slavio je Rus Murat Kardanov, nakon što je u završnom dvoboju svladao Amerikanca Matta Jamesa Lindlanda s 3:0. U borbi za treće mjesto slavio je Finac Mark Yli-Hannuskeli protiv Ukrajinca Davida Manukjana s 4:2. U posljednjoj finalnoj borbi dana u kategoriji do 97 kilograma Šveđanin Mikael Ljungberg svladao je Ukrajinca Davida Saldadsea s 2:1, dok je brončano odličje pripalo Amerikancu Garrettu Lowneyu, boljem iz dvoboja protiv Grka Konstantinosa Thanosa 3:1.

U završnom nadmetanju u odbojci na pijesku američki par Dain Blanton i Eric Fonoimoana osvojio je zlatnu olimpijsku medalju svladavši u finalu Brazilce Marca de Mela i Ricarda Santosa s 2:0(12:11, 12:9). U susretu za brončano odličje Nijemci Jorg Ahmann i Axel Hager bili su bolji od portugalskoga para Miguel Maia i Joao Brenha s 2:0 (12:9, 12:6).

Kinez Xiong Ni osvojio je zlatnu medalju u skokovima u vodu na trometarskoj dasci, čime je obranio zlato osvojeno prije četiri godine u Atlanti, te zabilježio svoju četvrtu olimpijsku medalju, drugu zlatnu. Svoju obranu naslova olimpijskog pobjednika Ni može zahvaliti i svjetskom prvaku Rusu Dmitryju Sautinu, koji je naslov izgubio u posljednjim minutama. Dvadesetšestogodišnji Sautin vodio je s više od deset bodova prije finalne serije skokova, no velikom je
pogreškom u šestom skoku izgubio prednost i na kraju osvojio brončano odličje. Srebro je pripalo Meksikancu Fernandu Platasu.

Ruskinje Olga Brusnikina i Maria Kiseljeva olimpijske su pobjednice u sinkroniziranom plivanju, a do zlatne medalje stigle su nakon odlične izvedbe slobodnog programa u duetu, čime su Rusiji donijele prvu medalju u ovom sportu, u disciplini koja je, nakon Atlante, ponovno vraćena u program Olimpijskih igara. Ruski duet u srpnju ove godine osvojio je naslov europskih prvakinja, no titula im je oduzeta zbog pozitivnog nalaza Kiseljeve na doping testu, pa su naslov ponijele Francuskinje Dedieu i Lignot, koje su u Sydneyju osvojile brončanu medalju, baš kao i na posljednjem Svjetskom prvenstvu. Srebrna medalja pripala je Japankama Miyi Tachibana i Miho Takeda, koje su na Svjetskom prvenstvu 1998. godine osvojile također srebrnu medalju. Kiseljeva je u srpnju bila pozitivna na efendrin, što uključuje suspenziju od najmanje tri mjeseca i propuštanje nastupa na Igrama u Sydneyju. No čelnici ruskog Saveza za sinkronizirano plivanje izrekli su joj blagu kaznu, istaknuvši kako ona sama nije kriva zbog nastale situacije jer je supstanciju uzela u lijeku za kontroliranje težine koji joj je propisao reprezentativni doktor.

Nizozemka Leontien Zijlaard upotpunila je svoju olimpijsku kolekciju još jednom zlatnom medaljom u biciklizmu. Nakon naslova u dohvatnoj vožnji i srebrne medalje u utrci na bodove, 30-godišnja "leteća Nizozemka" dohvatila je zlatnu kolajnu i u 119 kilometara i 700 metara dugoj cestovnoj utrci. U utrci koja je započela po lijepom sunčanom vremenu, a završila po kiši, Nizozemka je slavila u završnom sprintu. "Iza mojih uspjeha stoji suprug Peter," izjavila je dvostruka svjetska cestovna prvakinja (1991. i 1993.), te najbolja na svijetu na kronometar (1998. i 1999.). Prije svega nekoliko godina Zijlaard je, međutim, bila na pragu odustajanja. Dvije godine bolovala je od anoreksije i izgubila skoro trideset kilograma, no uz podršku supruga i obitelji uspjela se oporaviti. Drugo mjesto u "kišnoj utrci" pripalo je Njemici Hanki Kupfernagel, dok je treća bila Litavka Diana Ziliute.

Reprezentacija SAD-a slavila je na olimpijskom turniru u softballu nakon što je u finalnom susretu s 2:1 pobijedila Japan. Brončana medalja pripala je Australiji.

Kuba je s 3:0 pobijedila Japan u prvom polufinalnom susretu basebal turnira, dok je drugi susret između SAD i Južne Koreje prekinut zbog kiše.

Joa Atuhaire (22), plivački reprezentativac Ugande, optužen je, pak, za pokušaj silovanja jedne maloljetnice u predgrađu Sydneyja, no uz jamčevinu od jedanaest tisuća američkih dolara pušten je iz pritvora. Atuhaire je nakon incidenta priveden u istražni zatvor u Adelaidu, a jučer je izveden pred sydneyjski sud. Novo ročište zakazano je za 19. listopada.

Dok su novinari diktirali vijesti o dopingu C.J. Huntera pojavio se još jedan neočekivani slučaj uzimanja nedozvoljenih stimulativnih sredstava. Rumunjka Andrea Raduca, koja je prije nekoliko dana slavila u gimnastičarskom višeboju, bila je pozitivna na doping
kontroli nakon proglašenja pobjednika. Prva Rumunjka koja se okitila najprestižnijim gimnastičarskim naslovom, nakon 1976.godine i legendarne Nadie Comaneci, bila je "zvijezda" tek nekoliko dana. I dok će njezina sunarodnjakinja ostati poznata kao prva gimnastičarka koja je za svoju izvedbu dobila ocjenu deset, Raducan će biti upisana u olimpijske knjige kao prva dopingirana gimnastičarka. Njezin nalaz službeno je potvrdio i šef Medicinske službe Međunarodnog olimpijskog odbora princ Alexandre de Merode.