ZNANSTVENICI STREPE OD ORUŽJA KOJE BI MOGLO IZAZVATI III. SVJETSKI RAT: / 'Takvi projektili ne smiju dospjeti u pogrešne ruke'

Image

Hipersonične rakete četiri do pet puta su brže od običnih nadzvučnih, a osim toga mogu se manevrirati.

9.10.2017.
7:09
VOYO logo

Svjetske sile koje razvijaju hipersonične krstareće projektile moraju obuzdati njihovo širenje jer u pogrešnim rukama, više nego i jedno oružje prije, mogle bi poslužiti režimima da zaprijete cijelom svijetu.

Rakete koje su i šest puta brže od zvuka su "potpuno nova razina prijetnje" jer bez problema zaobilaze proturaketne sustave, a zemlje imaju drastično manje vremena za bilo kakav odgovor, stoji u studiji korporacije RAND, međunarodne kuće za analizu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako bi se tehnologija nekontrolirano širila kao odgovor na takav Damoklov mač, države bi svoje snage stavile u neprestano stanje pripravnosti i najmanji povod bi mogao rezultirati strateškim ratom raketama.

"Širenje tehnologije hipersoničnih raketa povećalo bi rizik od strateškog rata i dalo razlog zemljama da budu "lake na okidaču", zaključio je voditelj istraživanja Richard Speier, prenosi Independent.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zato se zalaže za zabranu raketa, kao što se nakon Hladnog rata ograničava nuklearno naoružanje, ali ovoga puta i prije nego što se proširi.

Klasični projektili su znatno sporiji, a interkontinentalni balistički projektili dosežu orbitu i potom se spuštaju, pa proturaketni sustavi imaju vremena reagirati na prijetnju, no s brzinama od šest maha ove su rakete nezaustavljive.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan udar ruši ponos SAD-a

Rusija i Kina već dugo razvijaju hipersonične sustave, a nešto kasnije se u utrku uključio i SAD.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

NEZAUSTAVLJIVI UBOJICA: Rusija testirala projektil koji leti brže od 7000 km/h i može uništiti nosač aviona

Rusija je već izvršila pet uspješnih letova hipersonične letjelice, a stručnjaci upozoravaju kako bi ovi ‘nezaustavljivi’ projektili mogli biti katastrofalni za skupe zapadne brodove. SAD troši gotovo 600 milijardi dolara godišnje na obrambeni proračun i ima najmoćniju vojsku na svijetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No njegovih 19 nosača aviona ne bi mogli ništa učiniti da zaustave krstareću raketu Cirkon. Trenutačna mornarička proturaketna obrana u stanju je rušiti samo projektile koji se kreću brzinama do 3700 km/h, što znači da bi bile beskorisne protiv Cirkona.

To bi prisililo nosače da se drže što dalje od procijenjenog dometa od 500 kilometara. Što bi s druge strane značilo da bi bilo praktički nemoguće da avioni i helikopteri s nosača dosegnu svoju metu, izvrše misiju i vrate se bez da im ponestane goriva. Drugim riječima, postali bi beskorisni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo