Naime, erupcija vulkana Katle mogla bi biti toliko snažna da bi zbog oslobođenog pepela i sumpornog dioksida moglo doći do hlađenja sjeverne hemisfere. Tijekom ponedjeljka su se čak pojavile i glasine o erupciji vulkana Hekla.
On je jedan je od najaktivnijih islandskih vulkana, a posljednji je put eruptirao 2000. godine. No, Hekla ipak miruje baš kao i Katla, piše Jutarnji list, pa avioprijevoznici koji ovih dana broje milijunske štete mogu barem malo odahnuti.
Inače, islandski znanstvenici priopćili su da nema znakova eskalacije aktivnosti vulkana ispod glečera Eyjafjallajokull, a oblak vulkanske prašine nad većim dijelom Europe polako se smanjuje.
"Iz vulkana sada izlazi značajno manje pepela", izjavila je Gudrun Nina Petreson iz Islandskog meteorološkog ureda. Ona je istaknula da vulkanski oblak tijekom većeg dijela noći s ponedjeljka na utorak dosezao visinu od oko tri kilometra.
"Što je oblak niži, to je bolje za ostatak Europe", rekla je Peterson te istaknula da sada pušu snažni sjevernozapadni vjetrovi te da se ne zna kakav će to utjecaj imati na zračni promet.
"Ono što mi vidimo su kontrakcije vulkana, a to je dobra vijest", objašnjava geofizičarka Sigrun Hreinsdottir sa Sveučilišta u Reykjaviku. Slično misli i dr. John Murray, geolog s Otvorenog sveučilišta u Milton Keynesu.
"Količina vulkanskog pepela značajno se smanjila te se otopio led iznad kratera. To je stadij koji smo iščekivali: eksplozivna para koja je nastala iz vode i leda zarobljenih unutar eruptivne lave nestaje. Sada se vidi uglavnom lava", rekao je dr. Myrray. To ne znači da će Eyjafjallajokull utihnuti, no predviđa se mnogo manje vulkanskog pepela.
Prethodni članci:
arti-201004200656006 arti-201004200301006 arti-201004190804006