U emisiji CBS-a izjavio je kako se ovakvi veliki potresi u području očekuju oko svakih 80 godina, ali nitko ne doživljava upozorenja znanstvenika ozbiljno. U zadnjem velikom potresu na tom području, koji se dogodio prije 81 godinu smrtno je stradalo preko 10.000 ljudi.
'Kina i Indija se sudaraju', objasnio je Kaku. 'Sudari ove dvije plohe stvorili su Himalaju, a pomiču se otprilike brzinom od 5 centimetara godišnje. Ti nije puno, ali kada uzmemo u obzir cijelu površinu ploha, riječ je o ogromnim površinama koje se sudaraju i oslobađaju nevjerojatnu energiju'.
Osim dodatnih manjih potresa koji se očekuju u području, Kaku je posebno zabrinut za humanitarnu situaciju u regiji jer će oko milijun ljudi ostati bez domova, sanitarnih čvorova, medicinske skrbi i izolirano od ostatka svijeta.
Takvi uvjeti idealni su za razvoj kolere, a čak i oni koji su ostali s domovima boje se vratiti u njih jer svakog trenutka može uslijediti potres koji će prodrmati već napukle temelje.
Potres je bio razoran zbog toga što je bio 'plitak', a epicentar je bio na dubini od svega osam kilometara, a otpuštena je energija u protuvrijednosti od 10 hidrogenskih bombi.
'Da je epicentar bio dublji, posljedice bi bile zanemarive, no zbog toga što je bio tako plitak, cijeli grad se pomaknuo za oko tri metra.'
U potresu je poginulo i više od deset planinara koje je zatrpala lavina dok su se pokušavali popeti na Mt. Everest unatoč upozorenjima o mogućnosti lavine. http://www.cbsnews.com/common/video/cbsnews_video.swf