Nedavno provedeno istraživanje pokazalo je da znatna količina imovine koju su nacisti zaplijenili od Židova za vrijeme Drugog svjetskog rata, ni nakon više od 70 godina nije vraćena onima kojima pripada, piše TheIndependent.
Istražena su neriješena pitanja oko pokretne i nepokretne imovine otete žrtvama holokausta. Iako prema Terezinskoj deklaraciji, donesenoj 2009. godine, niti jedna država ne bi smjela iskoristiti imovinu za koju ne postoji nasljednik, istraživanje je otkrilo da se to dogodilo s dobrim dijelom imovine otete Židovima.
PROČITAJTE VIŠE:
>> Plenkovića u Jasenovcu dočekali s transparentom: 'Uklonite ustaški pozdrav'
>> 'Žrtve zaslužuju jednu komemoraciju, Vlada je naslijedila problem koji će riješiti'
>> Hrvatskoj uručena skupna tužba za naknadu štete: žrtve ustaškog režima traže 3,5 milijardi dolara
>> Antisemitizam u Njemačkoj: 6 od 10 učenika traže premještaj iz škole
Više bivših komunističkih država Europe još nije ispunilo obavezu donesenu prema deklaraciji, kojom se predvidjelo vraćanje nepokretne imovine Židovima, oduzete za vrijeme holokausta, te uspostavljanje u posebnih fondova za potrebite koji su preživjeli.
Poljska i BiH primjerice nikad nisu uspjele donijeti zakone koji reguliraju pitanje imovine odzete za vrijeme holokausta i kasnije, i tijekom komunističkog režima. U nekim državama, među kojima je i Hrvatska, to se vraćanje odvija presporo.
Od oko 500.000 osoba koje su preživjele holokaust živi u siromaštvu. Nepovratna imovina koja im je oduzeta uključuje privatne posjede koji su sada u rukama države ili pojedinaca, židovske vjerske objekte poput sinagoga i zajedničkih zgrada društvenih organizacija.