Afganistanski tim robotike za djevojčice o kojem su mediji pisali 2017. godine, kada im je nakratko zabranjen put u SAD, prije nego što su osvojile srebro na FIRST Global Challengeu u Washingtonu, sada mole da mi se dozvoli da se presele u Kanadu. Trenutno su suočene s mračnom i neizvjesnom budućnošću pod rukama talibana.
Tim za robotiku, nazvan "Afganistanski sanjari", izumio je nekoliko jedinstvenih inovacija od kada je osnovan prije prije četiri godine, prenosi IFL Science. Od važnijih izuma bio je ručni jeftini ventilator za pacijente s koronavirusom, kojeg su napravili koristeći dijelove iz stare Toyote, uobičajenog automobila u Afganistanu.
Mole kanadsku vlast da im dopusti dolazak
Mlade žene pred sobom imaju duge i uspješne karijere u STEM području, ali nakon pada Kabula u ruke talibana, kažu kako su"prestravljene".
"Tijekom prošlog tjedna talibani su doslovno išli od vrata do vrata i doslovno odvlačili djevojke i tjerali ih da postanu mladenke", rekla je odvjetnica za ljudska prava Kimberley Motley za Canadian Broadcasting Corp (CBC) u nedjelju.
"Vrlo smo zabrinuti što se to događa s afganistanskim djevojkama koje žele biti inženjeri, žele biti u zajednici umjetne inteligencije i usuđuju se sanjati o uspjehu", dodala je.
Odvjetnica je rekao kako "doslovno mole" kanadsku vladu i premijera Trudeaua da im dopusti da dođu u Kanadu, gdje su upoznali Trudeau nakon pobjede na drugom natjecanju u robotici 2018. godine.
"Žele se obrazovati", rekla je Motley za CBC. "Žele biti na sigurnom mjestu. Žele učiniti Afganistan ponosnim, žele učiniti svijet ponosnim i nastaviti sa svojim snovima, snovima o AI -u", kazala je odvjetnica.
Poruka se izrazito razlikuje od govora kapetanke tima Fatemah Qaderyan na Oslo Freedom Forumu 2018.
"Sve u djetetu počinje maštom", rekla je Fatemah. "Nakon nekog vremena, mašta raste i postaje san. Kad jednom imate taj san, želite ga i ostvariti. Međutim, djeci koja žive u zonama sukoba govori se da će njihovi snovi ostati samo snovi", kazala je Fatemah.
Tim koji se sastoji od 20 djevojaka u dobi od 12 do 18 godina sada se želi preseliti u Kanadu kako bi bile sigurne i nastavile školovanje.
"Žele se nastaviti obrazovati. Žele nastaviti biti budućnost Afganistana, ali to je za njih izuzetno opasna situacija", rekao je Motley