"Jednu ženu koja mi se obratila za pomoć silovalo je odjednom više muškaraca. Ona je tri dana bila bez svijesti. Kad se probudila ležala je gola u nepoznatoj kući. Oko nje je bilo više muškaraca. Onda se probudio jedan muškarac. Molila ga je da je pusti da ide. On je zahtijevao da mu pristane ispuniti svaku želju, što god tražio. Morala mu je ispuniti svaku seksualnu želju samo da bi mogla napustiti tu kuću", pripovijeda Elanor Williams iz organizacije Rape Crisis, jedne od najstarijih i najpoznatijih organizacija koje se brinu o žrtvama seksualnog nasilja.
Ona redovito posjećuje okolicu Kapstadta kako bi razgovarala sa ženama, saslušala ih, pomogla im savjetom. Iako su brojke o učestalosti silovanja poznate, u Južnoafričkoj republici je silovanje još uvijek tabu-tema. Žene se srame i najčešće šute, dok se o slučajevima silovanja u obitelji kaže da je to obiteljska stvar, piše Deutsche Welle.
Silovanje - 'ritual' primanja u neku skupinu
Elanor Williams smatra da tamošnji muškarci siluju jer žele pokazati da imaju veću moć, no nekad je silovanje 'ritual' primanja u neku skupinu. "Ali, neki muškarci su i sami silovani. K nama je došao jedan 14-godišnji dječak koji je zlostavljao svoju braću i sestre. Pitala sam ga zašto to čini, a on je rekao zato što je i on zlostavljan. Ali, najčešće se radi o pokazivanju moći", priča Williams.
Porazan je podatak i da samo četiri do osam posto prijava silovanja završi osudom silovatelja. Većina slučajeva se obustavi zbog nedostatka dokaza, što je za silovane žene dvostruka kazna.
Za silovanje bio optužen i južnoafrički predsjednik
Doktorica Stefanie Röhrs je znanstvena suradnica na Sveučilištu u Kapstadtu. Ona proučava seksualno nasilje nad ženama i zna da se samo rijetki muškarci boje zakonske kazne. "Za silovanje je najniža kazna 10 godina zatvora, ako se nekoga osuđuje prvi put. Problem je što suci često nađu olakotne okolnosti, kako bi mogli dosuditi još nižu kaznu. Ako je silovatelj mlad, kaže se: njemu je tek 25 godina i ne možemo ga staviti čitav život iza rešetaka. I onda sudac odustane od najniže kazne i izrekne nižu kaznu", priča Röhrs.
Inače, zbog silovanja je bio optužen i južnoafrički predsjednik Jacob Zuma. Ali, proces je obustavljen nakon dva mjeseca jer je sud prihvatio Zuminu tvrdnju da se radilo o sporazumnom seksu, piše Deutsche Welle.
Vezani članci:
arti-201002020197006 arti-201006030120006 arti-201007210054006 arti-201003290197006 arti-201012140739006