Iz dana u dan Venezeula se nalazi u sve većoj kaljuži. Hiperinflacija pojela je gotovo svaku ušteđevinu, a plaće više nisu dovoljne ni za što. Tako si, primjerice, stanovnici Venezuele si ne mogu priuštiti ni Happy Meal u McDonaldsu jer ondje ovaj popularni obrok košta više nego što oni zarađuju.
To je pokušao dokazati i Jesus Yepez, stanovnik glavnog grada Venezuele koji je na društvenim mrežama objavio fotografiju menija iz McDonaldsa. Vidi se da je cijena Happy Meala ondje u ožujku koštala 18.500 bolivara. To je malo više od 20 kuna. Od ožujka, prosječna mjesečna plaća u Venezueli povećala se na 40.000 venezuelanskih bolivara što je u kunama iznos od otprilike 50 kuna.
Kako tvrdi Yepez, restorani zjape prazni jer si rijetko tko može platiti obrok u restoranu.
Ljudi u Venezueli pokušavaju živjeti "normalno" u vrijeme dramatične inflacije jer ondje nedostaje i hrane i lijekova. Kako izvještava The Guardian, stanovnici se snalaze na različite načine pa pokušavaju plaćati i u drugim valutama, a mnogi od njih komentiraju da ne postoji razlika između njihovog novca i novca u popularnoj igri Monopoly.
Kritično i s gorivom
Bez polemike, Venezuela ima najveće zalihe nafte u svijetu. Zbog toga su redovi u kojima njeni građani stoje kako bi na kapaljku dobili gorivo, još apsurdniji.
Nestašice motornih goriva postaju sve češća pojava, posebno u pograničnim područjima gdje je rasprostranjeno krijumčarenje u susjedne zemlje, koje je rezultat velikodušnih subvencija državne naftne tvrtke PDVSA, zbog kojih je benzin bio gotovo besplatan.
No, posljednjih dana redovi na benzinskim postajama u zapadnim i južnim graničnim područjima veći su nego obično, a na benzin se čeka više od pet sati.
Veliki redovi javili su se i u gradovima oko glavnog grada Caracasa, nakon što je u regionalnom skladišnom centru ponestalo goriva, kažu izvori.
Venezuelci se već bore s hiperinflacijom i nedostatkom osnovnih potrepština zbog bolne petogodišnje recesije. Američke sankcije u energetskom sektoru utjecale su na smanjenje izvoza sirove nafte što je vladu predsjednika Nicolasa Madura primoralo da se bori za uvoz goriva.