Prosječna svjetska temperatura dosegla je novi maksimum u ponedjeljak, 3. srpnja, i prvi put premašila 17 Celzijevih stupnjeva, objavio je u srijedu BBC. Američki istraživači rekli su da je novi rekord najveći gleda li se u odnosu prema bilo kojoj ljestvici mjerenja koja se provode od kraja 19. stoljeća.
Znanstvenici vjeruju da vrućinu uzrokuje kombinacija prirodnog vremenskog fenomena poznatog kao El Niño i emisije ugljičnog dioksida. Potvrđeno je i da je prošli mjesec bio najtopliji zabilježeni lipanj na svijetu.
Znanstvenici američkog Nacionalnog centra za okolišna predviđanja rekli su da je 3. srpnja prosječna svjetska temperatura dosegla 17,01 Celzija, srušivši prethodni rekord od 16,92 Celzija iz kolovoza 2016. godine.
Znanstvenici su zabrinuti zbog porasta temperature na kopnu i moru od početka ove godine.
Morski toplinski valovi
Rekordna proljetna vrućina u Španjolskoj te mnogim azijskim zemljama praćena je morskim toplinskim valovima na područjima gdje ih inače nema, poput Sjevernog mora.
U Kini se ovog tjedna nastavio dugotrajni toplinski val s temperaturama na nekim mjestima iznad 35 Celzijevih stupnjeva, dok je južni dio Sjedinjenih Država bio izložen zagušljivim uvjetima.
Vrijednost temperature izmjerena u ponedjeljak najviša je od početka satelitskog praćenja 1979. godine. Stručnjaci vjeruju da je to najviša izmjerena temperatura i od početka raširenih instrumentalnih mjerenja krajem 19. stoljeća.
"Prosječna globalna površinska temperatura zraka koja je dosegla 17 stupnjeva Celzija prvi put otkako imamo pouzdane podatke, značajna je simbolična prekretnica u našem zagrijavanju svijeta", rekao je klimatski istraživač Leon Simons.
"Sada kada počinje toplija faza El Niña, možemo očekivati puno više obaranja dnevnih, mjesečnih i godišnjih rekorda u idućih godinu i pol dana", upozorio je Simons.
I na Antarktici srušen rekord
Velika Britanija zabilježila je ove godine svoj najtopliji lipanj, a utjecaj visokih temperatura osjeća se i na svjetskim ekstremima. Na Antarktici je srušen srpanjski temperaturni rekord od 8,7 stupnjeva Celzija očitanih u ukrajinskoj istraživačkoj bazi Vernadski.
Znanstvenici vjeruju da će se odmicanjem ljeta i jačanjem El Niña vremenske prilike pogoršati.
"Šanse su da će srpanj biti najtopliji ikad: 'ikad' znači od Eemiana prije nekih 120.000 godina", rekao je Karsten Haustein sa Sveučilišta u Leipzigu aludirajući na interglacijalno razdoblje koje je započelo prije 130.000 godina.
"Iako će temperature južne hemisfere malo pasti idućih nekoliko dana, šanse su da će u srpnju i kolovozu biti dana koji će biti još topliji s obzirom na to da je El Niño sada u punom zamahu", dodao je.