STRASBOURG - Europska komisija očekuje da Hrvatska i Slovenija provedu arbitražnu odluku o granici, izjavio je u utorak u Strasbourgu prvi potpredsjednik Europske komisije Frans Timmermans.
"Europska komisija prima na znanje odluku arbitažnog suda i očekuje od obje strane da je provedu", izjavio je Timmermans nakon što je kolegij povjerenika Europske komisije raspravljao o odluci arbitražnog suda od 29. lipnja o razgraničenju na kopnu i moru između Hrvatske i Slovenije.
Timmermas je rekao da je Komisija pomagala u pokretanju arbitražnog procesa za rješavanje spora koji traje više od 20 godina, ističući da je uvijek podržavala mirno rješavanje graničnih prijepora.
Komisija pozdravlja najavljeni sastanak premijera Mire Cerara i Andreja Plenkovića u Ljubljani 12. srpnja i njihov dogovor da neće biti nikakvih jednostranih poteza.
Timmermans je kazao kako se nada da će se premijeri dogovoriti kako najbolje provesti arbitražnu odluku i kazao da je Komisija spremna posredovati u tom procesu.
"Europska komisija se nada da će obojica premijera dogovoriti o tome kako najbolje provesti pravorijek arbitražnog suda. Komisija naravno ostaje spremna pomoći u tom procesu. Kolegij će ponovno raspravljati o tom pitanju kada krene taj proces kako bi raspravljao o napretku i razmotrio kako može pomoći u punoj i pravednoj provedbi pravorijeka", rekao je Timmermans.
On nije htio oktriti kako je tekla rasprava na sastanku Komisije. "Jedini način da ljudi na kolegiju mogu slobodno govoriti jest jamstvo da neće biti citirani", rekao je prvi potpredsjednik Komisije.
U Europskom parlamentu različita mišljenja o arbitraži
Predsjednik Europske pučke stranke (EPP) Manfred Weber izjavio je u utorak u Strasbourgu kako bi Hrvatska i Slovenija trebale nastaviti dijalog o graničnom sporu, dok se čelnik liberala (ALDE) Guy Verhofstadt založio za primjenu arbitražne odluke.
Predsjednik EPP-a Manfred Webber na molbu slovenske agencije STA da iznese svoj stav o hrvatsko-slovenskom arbitražnom sporu, kazao je kako bi bilo bolje da se europske stranke ne svrstavaju za Sloveniju ili Hrvatsku, te ih je obje pozvao da nastave dijalog i "nađu put" glede arbitražne odluke.
Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) koju vodi premijer Andrej Plenković dio je obitelji europskih pučana, najjače grupacije u EP, a slovenski mediji zadnjih su tjedana navodi da je HDZ snažno lobirao za svoje stajalište da je spor Zagreba i Ljubljane oko granice bilateralne naravi i da mu tako treba i pristupiti.
Čelnik liberalne grupacije (ALDE) Guy Verhofstadt napisao je na svom Facebook profilu da Europska komisija objema stranama treba pomoći da se arbitražna odluka implementira, te da je arbitražni sporazum iz 2009. godine Hrvatskoj "otvorio vrata" u EU, što je i česta tvrdnja Ljubljane koja EU smatra "sponzorom" arbitraže.
Primjena arbitražne presude bila bi i u interesu EU-a i prilog stabilizaciji odnosa na Balkanu, naveo je Verhofstadt koji je nedavno boravio Ljubljani na regionalnom zasjedanju europskih liberala, te se susreo sa slovenskim premijerom Mirom Cerarom.
Cerarova Stranka modernog centra (SMC) se nakon osnivanja prije dvije godine pridružila ALDE-u.
Europski socijalisti i socijaldemokrati (PES), kao niti druge političke grupacije u Europskom parlamentu za sada se ne izjašnjavaju o prirodi slovensko-hrvatskog spora, ali moguće je da čekaju ocjenu Europske komisije prije nego li iznesu svoj sud.