U početku bijaše lajk, a sada su tu i sreća, tuga, bijes. Facebook nam danas daje mogućnost da izrazimo svoje emocije, pa nam i prijatelji konačno znaju kako se osjećamo u vezi njihovih objava. No to isto tako znači da Facebook o nama zna više nego što bismo mi možda željeli.
Zbog toga je Ben Grosser, umjetnik i profesor sveučilišta u Illinoisu (SAD) napravio ekstenziju naziva "Go Rando" koja emocije na Facebooku mijenja na potpuno proizvoljan način.
Funkcionira na sljedeći način: svaki puta kada "lajkate" objavu na Facebooku, ova će aplikacija "presresti" vaš lajk i umjesto toga izabrati jednu od šest emocija koje Facebook nudi kao reakciju. Vaš lajk može dakle uroditi i sretnim i tužnim emotikonom.
Dakako, ukoliko baš želite izraziti određenu emociju, a ne ispasti da se ljutite na entuzijastičnu objavu Facebook prijatelja, aplikacija vam to dopušta.
Ideja aplikacije je da zbuni Facebook, kako bi na ovaj način društvena mreža prikupila što manje informacija o vama. Svaki put kada vaša reakcija urodi potpuno slučajnim emotikonom, prestanete govoriti Facebooku kako se zapravo osjećate i koji su vaši interesi. Facebookovo prikupljanje informacija o vama ovako postaje potpuno beskorisno, a mreža više ne dobiva informacije o vašem karakteru.
Ben Grosser Facebookovo analiziranje naših reakcija zove "emocionalnim nadzorom", jer se ne samo kroz naše objave, već i kroz naše lajkove pokazuje što volimo, što ne, do čega nam je stalo, što nas zanima. Tako prikupljene informacije koriste se svrhu ciljanog marketinga i putem njih se može napraviti analiza našeg profila i našega budućeg ponašanja. Nagađa se da su ovakve analize već upotrebljivane u posljednjoj predsjedničkoj kampanji u SAD-u, pa možemo samo naslutiti kakve bi im mogle biti implikacije u budućnosti.