U zarobljeničkim logorima u Siriji još uvijek je najmanje četrdeset žena uz desetke djece podrijetlom iz Bosne i Hercegovine koji bi trebali biti vraćeni u zemlju podrijetla, objavio je u petak sarajevski Dnevni avaz.
Pozivajući se na neimenovane izvore bliske sigurnosnim strukurama, Avaz navodi kako se samo u kampu Al Hol, najvećem u Siriji, nalazi dvanaest žena s kojima je i četrdesetoro djece. Točan broj djece razmještene po različitim kampovima pod kontrolom kurdskih i američkih snaga nije utvrđen, no identificirano je deset tinejdžera starosne dobi između 14 i 16 godina.
November 8, 2019, Hassaka, Syria: ISIS families live at Al Hol camp in Hassaka, Syria on November 18, 2019. It holds approximately _____ and officials said there have been escape attempts since the Turkish incursion into Syria. The men, women and children come from many places including Iraq, Syria and families of foreign fighters where the security is tighter for a more violent population., Image: 484140639, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Carol Guzy / Zuma Press / Profimedia
U Siriji su Emira Džinić iz Tuzle sa petoro djece te Muamera Muhamedagić iz Cazina sa četvoro i Adela Dolamić sa troje djece. Te su žene ostale bez muževa koji su poginuli boreći se kao pripadnici terorističkih skupina. Povratak u BiH očekuje i Ćazima Hodžić i njezinih četvoro djece. Sa istim brojem djece u sirijskome izbjegličkom kampu su još ostale i Sedžida Buljubašić i Zlata Šabić te Elzedina Berbić supruga Miralema Berbića koji je prije dva tjedna izručen BiH zajedno s još šest muškaraca.
Tijekom prosinca prošle godine u BiH je deportirano i šest žena uz koje je bilo dvanaestoro djece. Među njima je bila i Amina Kečo, supruga Ibre Ćufurovića koji je pred Sudom BiH osuđen na četiri godine zatvora zbog ratovanja u redovima teroristčke organizacije Islamska država (IS). Sve žene i djeca pušteni su na slobodu nakon provjera provedenih dok su bili privremeno smješteni u azilantskom centru kod Sarajeva.