Britanski premijer Boris Johnson trebao bi danas iznijeti plan za završni korak popuštanja mjera u Engleskoj, uključujući smjernice o fizičkom razmaku, nošenju maski i radu od kuće, objavila je vlada, a prenosi Hina.
Preostala zakonska ograničenja u borbi protiv covida-19 trebala bi biti ukinuta 19. srpnja, a odluka o tome očekuje se 12. srpnja.
Podaci sugeriraju da će slučajevi koronavirusa rasti ako se ublaže mjere, no vlada je rekla da je program cijepljenja smanjio broj hospitalizacija i smrtnih slučajeva.
Očekuje se da će Johnson reći da će ljudi naučiti živjeti s covidom-19 kao što su to već učinili s gripom, odnosno da će se hospitalizacije, teža oboljenja i smrti događati, ali u manjem broju nego prije raširenog cijepljenja.
"Zahvaljujući uspješnom uvođenju našeg programa cijepljenja, oprezno napredujemo s našim planom", priopćio je Johnson.
Problem je, međutim, u tome što se ovo događa u trenutku kad je dnevni broj novooboljelih od covida-19 dosegnuo najviše razine još od siječnja ove godine navodi Guardian.
Guardian prenosi izjavu britanskog tajnika za zdravstvo Sajida Javida da bi bila nemoguća misija iskorjenjivanje ove bolesti i da Velika Britanija mora "naći način da živi s njom" poput gripe, da su argumenti za otvaranje Engleske "uvjerljivi", ali i da bi se mogle pojaviti nove varijante koronavirusa, protiv kojih bi postojeća cjepiva bila neučinkovita.
Britanski list prenosi veliku zabrinutost znanstvenika zbog ovakvih planova Borisa Johnsona.
Stephen Reicher, profesor na University of St Andrews, kazao je:
"Zastrašujuće je imati tajnika za zdravstvo koji još uvijek smatra da je covid gripa, kojega ne zabrinjava razina zaraze, koji ne razumije da oni koji rade najbolje po zdravlje, rade najbolje po ekonomiju, koji želi skinuti sve zaštite dok je samo polovica stanovništva cijepljena."
Susan Michie s University College London za Guardian je pak rekla:
"Dopustiti prenošenje (virusa) u zajednici je poput ubrzanog građenja tvornica za proizvodnju novih sojeva virusa."
Poseban problem iznosi Christina Pagel s istog sveučilišta, rekavši da na sjeveroistoku Engleske u pojedinim mjestima bilježe rast zaraze u tjedan dana od po 131 posto, 142 posto i čak 195 posto:
"Nešto se čudno dogaša na sjeveroistoku i to je pomalo
zabrinjavajuće."
Rekla je da usporedo s povećanjem broja zaraženih, raste i broj
hospitalizacija.